BENZİNLOG
19
aralık
2019
Uzun Yol
Araç Bakım
Kış Lastiği Uygulaması Tarihleri 2020

Kış Lastiği Uygulaması Tarihleri 2020

Her sene İçişleri bakanlığı tarafından kış aylarında lastik sebebiyle çıkan kazaları minimuma amacıyla kış lastiği uygulaması yapılıyor. Peki 2019-2020 yıllarını kapsayacak olan kış lastiği uygulaması ne zaman

Kış lastiği uygulaması her yıl İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde geçerli olmak üzere belirlenir. Ve bu senki Kış Lastiği Uygulaması Tarihleri 1 Aralık 2019-1 Nisan 2020 olarak belirlenmiştir. Bu uygulama kapsamında ticari araçlar, okul, personel servisleri ve zaman zaman sivil araçlar denetime tabidir. Trafik yoğunluğunun arttığı durumlarda ise özel uygulamalar yapılır.

Kış Lastiği Uygulaması Nedir? 

Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların belirli tarihler arasında kış lastiği takma zorunluluğu kış lastiği uygulaması olarak adlandırılmaktadır. Kar yağmasa bile 4 mevsim lastiklerin soğuk havalarda daha düşük yol tutuşu sağlamaları, fren mesafesinin uzaması gibi sebeplerle İçişleri Bakanlığı zorunlu kış lastiği uygulamasını başlatmıştır. Yönetmeliğin çeşitli detaylar da mevcut.


  • Çekici, kamyon, tır yada otobüs sahibiyseniz takılı lastiklerinizin yanı sıra yolda değiştirmek üzere bulundurduğunuz lastikler de kış lastiği olmak zorunda. 
  • Trafik yoğunluğuna bağlı olarak da bazı yollara risk oluşturmamak adına kadar ağır tonajlı taşıtlar (çekici, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde bekletilir.
  • Kış lastiği kullanmadan denetime takılmanız halinde lastik değişimi yapana kadar yola çıkmanıza izin verilmez. 

Tüm bu uygulama kış aylarındaki kazaları asgari miktara indirmek amacıyla düzenlenmiştir. 

Kış Lastiği Cezası

Kış lastiği uygulamasına uymayan araçlara 625 lira ceza fatura edilecek. Tıpkı diğer cezalarda olduğu gibi erken ödemeniz halinde daha cezanız düşer. Fakat bu ceza 2019 yılına ait. 2020 yılında Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından kış lastiği cezası da revize edilecektir. Bizim tahminimiz %20 artması yönünde. 

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler.


Tüm içerikler okundu!

Next page