BENZİNLOG
29
kasım
2019
Araç Bakım
Otomobil
Trafik Cezaları
Kış Lastiği Uygulaması 2019-2020

Kış lastiği Uygulaması Tarihi 2019-2020

Kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı. Kasım ayının son günlerini yaşarken yola çıkacak tüm sürücüleri ilgilendiren kış lastiği uygulaması başlangıç tarihi 1 Aralık.

2019-2020 Yılı kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? 

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Aralık ve Nisan ayları arasında kış lastiği uygulaması yürürlükte olacak. 1 Aralık 2019- 1 Nisan 2020 tarihleri arasında kalan 4 aylık süreçte kış lastiği uygulaması tüm ticari araçlar için zorunlu tutulacak.

Kış Lastiği Uygulaması Hangi Araçlara Zorunlu?

Kış lastiği uygulaması her yıl trafikte can güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanıyor. Kışın yağmur kar ve fırtına gibi zorlu hava koşullarında kaza riskini düşürmek böylece can ve mal kaybını en aza indirmek için yapılan kış lastiği uygulaması karayollarında şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan tüm ticari araçlara uygulanıyor. Ticari araçlar (otobüs, kamyon, tır, çekici, tanker, kamyonet, minibüs, ticari otomobil) dışında kalan yani yolcu ve yük taşıması yapmayan hususi araçlar için kış lastiği uygulaması zorunluluğu yok. Zorunluluk olmadığı için cezası da yok. Hususi araç sahipleri kış lastiği uygulaması yüzünden ceza almazlar. Fakat daha güvenli bir sürüş için hususi araçların da kış lastiği kullanması büyük önem taşıyor.

Kış Lastiği Nedir?  Özellikleri Nelerdir?

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Lastik üreticilerinin zeminin yapısını göz önünde bulundurarak tasarladığı kış lastikleri güvenli yol tutuş sağlayarak kış aylarında yolculuklarınızın daha güvenli olmasında büyük rol oynuyor.

2019-2020 Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar?

Kış lastiği uygulaması kapsamında kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. 2019-2020 kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek.

Kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kala ticari araç sahibiyseniz lastik değişiminizi yaptırmanızı öneriyoruz. Lastikçilerde son dakika yaşanabilecek yoğunluktan etkilenmemek için bir an önce kış lastiklerinizi taktırmalısınız.

BenzinLitre kış koşullarında güvenli sürüşler diler!


Tüm içerikler okundu!

Next page