BENZİNLOG
17
mayıs
2019
Yakıt
Kırsal Motorin Nedir?

Kırsal Motorin Nedir?

Kırsal Motorin, kükürt oranı standart dizele göre daha yüksek, dolayısıyla daha fazla kükürt salınımına sebep olan dizel yakıttır. 2000’li yılların başında Türkiye’de oldukça popüler bir yakıt olan kırsal motorin, otobüs, kamyonet, traktör, biçerdöver araçların yanı sıra binek araçlarda da kullanılırdı. Kırsal motorinde hem çevreye hem de motora zarar veren bir yakıt. Bu yüzden 2011 yılından kükürt salınımını düşürmek amacıyla yasaklanmıştır. Yeni nesil araçlarda euro dizel dışında bir yakıt kullanmanız araca zarar verebiliyor. Yasaklanmamış olsaydı dizel araçlarda arıza durumuyla karşılaşmamız oldukça olasıydı. Kırsal motorin yapısı gereği kir bırakan, emisyon açısından sorunlu bir yakıttı.

Kırsal Motorin Nereden Alınır

Alamazsınız. Artık kırsal motorin ile karşılaşmanız söz konusu değil! 1 Nisan 2011 yılından bu yana Türkiye’de kırsal motorin yasak. Bunun yerine Avrupa Birliği standartlarına uygun euro dizel kullanılıyor. Buradaki kısıtlanan nokta ise kükürt oranı. Kırsal motorinin yasaklanmasının sebeplerinden biri kükürt seviyesinin 10 PPM’den daha yüksek olmasıdır.

Kırsal Motorin Fiyatı

Satıldığı dönemde neredeyse her markada karşılaştığımız kırsal motorin şehir merkezlerinde dahi satılıyordu. Kırsal motorin fiyatı ise euro dizelden daha düşüktü.

Kırsal Motorin euro dizel Farkı

Avrupa birliği emisyon standartlarına göre üretilen dizel yakıt euro dizel olarak geçmektedir. Kırsal motorine göre kükürt oranı daha düşük, performansı daha yüksektir. Aracın euro dizel yakıt ile çalışması daha kolaydır. euro dizel motor ekipmanlarının temizlenmesine de katkıda bulunur. Bu durum piyasayı denetleyen kurum ve kuruluşlar tarafından onaylanmıştır.

Tüm içerikler okundu!

Next page