BENZİNLOG
29
haziran
2020
Uzun Yol
Trafik Cezaları
Uzun Yol
Trafik Cezaları
Kavşakta Geçiş Üstünlüğü Kime Aittir?

Kavşakta Geçiş Üstünlüğü Kime Aittir?

Trafik kazalarının en büyük nedenlerinden biri kavşaklarda geçiş önceliği kurallarına uyulmaması. Haberlerde, sosyal medya platformlarında mobese kameralarına takılan kazalara hepiniz aşinasınız. Kavşakta geçiş önceliğine uyulmaması geri dönüşü olmayan olaylara sebebiyet verebiliyor. Nitekim bu kadar çok olay olmasına rağmen hala bazı kavşaklarda trafik işareti yada işaretçiler yer almıyor. Eğer trafik işareti yada işaretçi yok ise kavşakta geçiş üstünlüğü kime aittir

Mobeselerdeki durumu incelediğimiz zaman genelde kavşaktaki iki araç da geçiş üstünlüğünün kendinde olduğunu zannediyor ve doğal olarak çarpışıyorlar. 2 aracın yolu kavşakta buluşursa, geçiş üstünlüğü sağdaki araca aittir. Soldaki bekler, sağdaki geçince yoluna devam eder.

Anayola girişlerde ise durum daha farklıdır. Sağdan gelmiş olsa da tali yoldan gelen durmak zorundadır. Yollar aynı ise ve araçlar aynı anda kavşağa girerse sağdaki araç önce geçer. Geçiş üstünlüğü problemini kaçırsanız bile bu tarz yollarda mutlaka ve mutlaka hızınızı düşürmeniz gerekir. 

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi kalabalık şehirde kavşağa aynı anda girme gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Bu tarz durumlarda ise göbeğe önce giren geçiş üstünlüğüne sahip. Ancak göbeğe aynı anda girerler ise, sağdan gelen önce geçer, soldaki bekler.Özetle ;

Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı işaret cihazları bulunmayan kavşaklarda;

Yol hakkının kime ait olduğunu gösteren bir tabela, işaretçi yada trafik görevlisi yoksa, kavşaklarda geçiş hakkı sağdan gelene aittir. Trafik işareti ve işaretçilerinin olmadığı kavşaklarda her sürücü sağından gelen araca yol vermelidir.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page