BENZİNLOG
02
kasım
2018
Yakıt
EPDK
Katkılı Akaryakıt Test Edilecek

KATKILI AKARYAKIT TEST EDİLECEK

Artık daha uzun yol menzili, yüksek performans, tasarruf gibi vaatler ile katkı maddesi katılan benzine, mazota kanıtlama şartı getirilecek!


Türkiye’nin en büyük sektörü olan Akaryakıt pazarında, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) rekabet için kolları sıvadı ve etkili olacak bir çalışma başlattı. Akaryakıt markası, katkılı yakıtını örneğin Opet Ultra Force 95, katkılı yakıtının artısını raporlarla ve matematiksel verilerle ortaya koymak zorunda olacak.


Akaryakıt markası bu çalışmadan itibaren sattığı katkılı yakıtın özelliklerini, sürüşe ve performansa etkisini bilimsel olarak da kanıtlamak zorunda. Markaların kimya mühendislerine büyük iş düşüyor. Eğer ürünlerinin kalitesini kanıtlayamazlarsa kaliteli olarak sundukları ürünü daha yüksek fiyata satamayacaklar. İncelemeden geçen akaryakıt markalarına, katkılı yakıt satmaları için “katkılı ürün satış vizesi” verilecek. Akaryakıt markası da bu kanıtlama süreci hakkında kullanıcılarını, istasyonlarında ve web sitelerinde bilgilendirecekler.


EPDK rekabet istiyor. EPDK, katkılı yakıttaki 2-3 kuruş fiyat farkının da 5-6 kuruşa kadar yükselmesine izin verdi ancak testten geçmesi gerekiyor. Hali hazırda TÜBİTAK 5015 sayılı Kanun kapsamında satılan petrol ürünlerinin denetimini Petrol Ürünleri Analiz Laboratuvarı'nda yapmaktadır. AKİS 2017(Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi) raporuna göre de Türkiye'de alınan motorin numunelerinin %98,5’i, Benzin numunelerinin ise %99,8’I teknik düzenlemelere uygun çıkmıştır. Özetle benzine su katıyorlar efsanesi çok da mümkün değil çünkü hidrojen, karbondan, nitrojen, oksijen ve kükürtün yanı sıra konulan çeşitli katkı maddeleri eklenen yakıtlarda, motorin numuneleri Toplam Kirlilik, Parlama Noktası ve Damıtma parametreleri, kurşunsuz benzin 95 oktan numuneleri ise Kaynama Noktası Sonu, Araştırma Oktan Sayısı ve Motor Oktan Sayısı gibi parametreler üzerinden geçer not alamazsa, yakıtı satan istasyonun lisansı askıya alınıyor. Tüm parametreler asgari değerleriyle beraber AKİS raporunda belirlenmiştir. Asgari değerlerin dışında sonuçlar oluşturabilecek katkı maddelerinin kullanımı sınırlandırılmıştır. O yüzden en ucuz yakıt hangisi ise onu kullanmak mantıklı gözüküyor.


Güvenli Sürüşler


Tüm içerikler okundu!

Next page