BENZİNLOG
28
kasım
2018
Araç Bakım
KASKO VE TRAFİK SİGORTASI ARASINDAKİ FARKLAR

KASKO VE TRAFİK SİGORTASI ARASINDAKİ FARKLAR

Kasko ve Trafik sigortası her ne kadar popüler olsa da birbirine karıştılıyor. Bu yazımızda Kasko ve Trafik Sigortası arasındaki farklar nedir, listeliyoruz. Aslında Trafik sigortası ve Kasko birbirlerini tamamlar. Siz de mağduriyet yaşamamak adına detayları öğrenmelisiniz. Unutmamanız gereken noktalardan biri şudur: Trafik sigortanız en az ehliyetiniz ve ruhsatınız kadar gereklilik taşıyor. Zorunlu Trafik sigortasını yaptırmazsanız size ceza yazılır hatta aracınız otoparka çekilir. Aracınız trafik sigortası yaptırına kadar trafikten men edilir.

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Aradaki farklardan ilki Kaskonun sizin isteğiniz doğrultusunda, trafik sigortasının ise zorunlu olarak yaptırılmasıdır. 

Kaskonuz varsa hasarınız anlaştığınız firma tarafından karşılanır. Kasko daha kapsamlıdır. Sizin ve gerekli durumda araçtaki yolcuların da masraflarını üstlenir. Ayrıca tümünü olmasa da doğal afet, hırsızlık gibi durumlarınde belirli bir oranını karşılar. Zorunlu trafik sigortası ise sizin aracınıza asla karışmaz. Maddi ve bedeni zararları güvence altına alır. Ama sizin sorumluluğunuz dahilinde diğer araçlarda hasar var ise bu Trafik Sigortası tarafından karşılanır. Tabi bunlarıda önceden belirlenmiş limitlere uyarak gerçekleştirir. Araç Türüne Göre 2018 Trafik Sigortası Teminatlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. 

              

Trafik Sigortasında bu sayılar her sene sabittir. Kasko da ise limitleri siz belirlersiniz. Kasko için eğer anlaşmanızda İhtiyarı Mali Mesuliyet güvenceniz varsa limitinde üstündeki masraflarınız karşılanır.

Trafik sigortası ile Kasko arasındaki farklardan biri de fiyatlama sistemidir. Size bu konuda önerimiz Trafik sigortası yaptırırken EN UCUZ PRİM ÖDEMESİ olanı Kasko poliçesi seçerkende risk limitlerine göre SİZE EN UYGUN OLANI seçmenizi öneririz. En ucuz her zaman size uygun olmayabilir. Trafik sigortasının kaskodan daha az maliyetli olmasının sebebide kapsamlarına göre trafik sigortasının daha dar olmasıdır. Teminatları ve karşıladıkları riskler farklıdır. Arabanıza İSPARK’ta vursalar masrafınız Trafik sigortanız değil Kaskonuz varsa karşılanır. 

Kasko ile Trafik sigortası arasındaki en büyük farklardan biri de Hasarsızlık İndirimi oranlarıdır. Trafik sigortasında bu oran %20 seviyelerindeyken, Kasko da %60’I geçebiliyor. Kaskoda İyi sürücü, iyi indirimi kapıyor J 

NOT: Alkollü araç kullanım durumunda bu iki sigortanızda geçersizdir. Alkollü araç kullanıp kendinizin ve trafiktekilerin canını tehlikeye atmayın! Karayolu en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şekli. 

Güvenli Sürüşler J

Çok yakında BenzinLitre üzerinden  sürüş kalitenize göre kasko teklifleri alabileceksiniz. 

 

 

Tüm içerikler okundu!

Next page