BENZİNLOG
15
nisan
2019
Araç Bakım
Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko yaptırmak hala pek çok araç sürücüsü için lüks bir harcama olarak gözükse de hayati bir önem taşıyor. Özellikle büyük şehirlerdeki kaza oranlarına bakıldığında aslında “kasko lüks” düşüncesinin ne kadar yanlış olduğunu fark edeceksiniz. Kasko araç sahiplerine maddi güvence sağlar. Peki kasko hesaplaması nasıl yapılır? Kasko yapmadan önce karşılaşacağınız bu durumu sizler için özetliyoruz. Kasko zorunlu değildir fakat koruyucu bağlamda yaptırmanızı öneriyoruz. 

Kasko Hesaplama

Her sigorta şirketinin kasko hesaplama algoritması ve kasko hesaplama değişkenleri farklı. Kasko ile fiyat arasındaki değişkenler hem araç hem de ruhsat sahibine bağlı olarak değişebilir. İhtiyacınız olan güvenceleri iyi belirlemeniz gerekiyor. Teminatlar kasko fiyatları üzerinde büyük etkiye sahip. Hasarsızlık, çalıştığınız yer ve mesleğinize bağlı olarak indirimler kapabilirsiniz. Neredeyse her şirket size farklı teklifler sunmaktadır. Acele etmeyin, sizin için en uygun olan teklifi değerlendirin.

Kasko hesaplaması yapmak için sigorta şirketlerinin web sitelerinden yada şubelerinden form doldurarak işe başlayabilirsiniz. Size aracınızla ve kendinizle ilgili sorular içeren bu formu eksiksiz doldurun. En doğru teklifi almanız için formun eksiksiz olması önemli. Aracınızın yaşı ve markası da kasko fiyatında etki sahibi. Teklife bağlı olarak kaskonuz yanma, çarpılma, çalınma, aracın kullanılamayacak duruma gelmesi gibi durumları da kapsayabilir. Bu da fiyatı değiştirir.

Son model, beygiri yüksek, lüks bir araç, ortalama binek bir araçtan daha yüksek kasko bedeli öder. Aynı şekilde 20 yıl tecrübeli bir şöför, yeni bir şoföre göre daha az kasko primi ödeme eğilimi gösterir. Daha önce kaza sabıkanız da kasko hesaplamasında önemli. Buradaki genel mantık, tecrübeli şöförün daha az kaza riski taşıdığı yönündedir. 

Suç oranının yüksek olduğu bölgelerde ikamet eden birinin yüksek kasko ödemesi gibi parametrelerde kasko hesaplaması yapılırken göz önünde bulundurur. Suç oranı yüksek bir yerde oturuyorsanız sigorta şirketlerinin gözünde aracınızın zarar görme, hasar veya çalınma riski artar.

Ucuz Kasko Teklifi Nasıl Alınır?

Fazla sayıda şirketi araştırmak önemli. Şirketten şirkete fiyat değişiyor. Bunun dışında orta segment bir araç, temiz bir kaza kaydı, tecrübeli sürücü olmanız gibi faktörler ucuz kasko teklifi almanızı sağlar. Ucuz kasko teklifi almak faktörleri belli ama formülize etmek zor bir konu.

BenzinLitre uygulaması üzerinden de kasko ve sigorta teklifleri alabilirsiniz.

Kasko Yaptırmazsam Ne Olur?

Bir kaza durumunda trafik sigortasının kapsamında olmayan tüm masraflardan siz sorumlu olursunuz. Bu da büyük bir maddi yükü beraberinde getiriyor. “bana bir şey olmaz” demeyin, risk maalesef herkes için.

Güvenli Sürüşler 

Tüm içerikler okundu!

Next page