BENZİNLOG
10
temmuz
2019
Otomobil
araç sigortası
KASKO ARAÇ DEĞER LİSTESİ İLE ARACIN DEĞERİ NASIL ÖĞRENİLİR

ARAÇ KASKO DEĞERİ NASIL HESAPLANIR?

Araç kasko değerini etkileyen birden çok faktör bulunuyorken standart bir fiyat üzerinden işlem yapması gereken kurumlar için araç kasko değeri hesaplaması oldukça kritiktir. Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından yapılan liste araç kasko değeri hesaplaması yapılırken başvurulan referans kaynaktır.

ARAÇ KASKO DEĞERİNİ NELER ETKİLER?

Peki bir aracın piyasa değeri diyebileceğimiz araç kasko değeri hesaplaması yapılırken neler göz önünde bulundurulur? İncelenen başlıca faktörler şunlardır:

-Online Satış Platformları: Günümüz teknolojisinin araç alım satımına da sıçraması beklenen bir durumdur. Sıfır ve ikinci el araçlar online satış platformlarında alıcılarıyla buluşur. Araç kasko değeri belirlenirken online satış platformlarındaki güncel fiyatlar dikkate alınır.
-Araba Pazarları: Daha geleneksel bir yöntem olan araba pazarları şehirlerde belli zamanlarda kurulan satış alanlarıdır. Özellikle ikinci el satışlarda aracını satmak isteyenlerle araç almak isteyenleri buluşturan araba pazarlarındaki serbest piyasa da araç kasko değeri belirlenirken dikkate alınan faktörlerden biridir.
-Galeriler: Araç satışlarının ticari boyutu da düşünüldüğünde galerilerdeki fiyatlar da araç kasko değeri belirlenmesinde önemli bir diğer etkendir.
-Diğer Kaynaklar: Otomotiv sektörüyle ilgili süreli yayınlar, sigorta şirketlerinin istatistiksel verileri ve ithalat ihracat yapan şirketlerin sunduğu veriler de araç kasko değeri hesaplamasında referans olarak kullanılır.

ARAÇ KASKO DEĞERİ ARACIN NET FİYATINA HER ZAMAN EŞİT MİDİR?

‘’Kasko Araç Değer Listesi’’ yazımızda da belirttiğimiz üzere kasko değer listesi bir aracın markasına, modeline ve üretim yılına göre piyasa değerinin ortalamasını gösterir. Buna karşın araç kasko değeri aracın ulaştığı kilometreye, aracın hasar geçmişine bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden araç kasko değeri bize aracın fiyatıyla ilgili fikir verme konusunda referans olur ancak aracın durumuna bağlı olarak küçük değişmeler görülebilir.

Tüm içerikler okundu!

Next page