BENZİNLOG
10
temmuz
2019
Otomobil
araç sigortası
Kasko Araç Değer Listesi

KASKO ARAÇ DEĞER LİSTESİ NEDİR?

Kasko araç değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her ay yayınlanan ve güncel tutulan listenin adıdır. Araç kasko değeri, aracın kasko bedelini belirlemek ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeme işlemlerinde referans olarak kullanılan araç fiyatıdır. Kasko araç değer listesi oluşturulmasının temel sebebi piyasada çok fazla araç bulunmasıdır. Araç kasko değeri aracınızın modeline ve yaşına göre değişir. Araç kasko değeri sabit olmamakla birlikte eklenecek teminatlara göre sigorta şirketleri tarafından belirlenir. Yani aslında araç kasko değeri ve kasko araç değer listesi en çok sigorta şirketlerini ilgilendirir.

KASKO ARAÇ DEĞER LİSTESİ NEDEN KULLANILIR?

Kasko araç değer listesi, önceki yıllarda araçların kasko sigortası yapılırken kullanılmaktaydı. Araçların değeri kasko yapılırken belirlenmekteydi. Kasko bedeli poliçede belirtilerek olası bir kaza durumunda ödenecek tazminat belirlenirken bu liste baz alınmaktaydı. Ancak sonradan araçların fiyat referansı için farklı kaynaklara başvurulmaya başlandı. Araç kasko değeri ise sadece kaza durumlarında kaydedilmeye başlandı böylece hasar oluştuğunda güncel kasko bedelinin ödenmesi sağlandı.             

Olası bir kaza anında kasko sigortası için anlaştığınız sigorta şirketi ile sorun yaşamamak için poliçe üzerinde araç bedelinin bulunduğundan emin olmanız gerekir. Bu bedel aracın marka model ve model yılı bilgilerine göre kasko değer listesi dikkate alınarak belirlenir. Bedel belirtilmemiş ise sigorta şirketinin hangi kaynağı referans aldığına önem verilmelidir.

En avantajlı araç kasko değerini seçebilmeniz için kasko araç değer listesi hakkında bilgi sahibi olmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kasko araç değer listesinin güncel verilerine www.tsb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

BenzinLitre kazasız belasız sürüşler diler :)

Tüm içerikler okundu!

Next page