BENZİNLOG
26
ekim
2020
Araç Bakım
Karbüratör Nedir, Ne İşe Yarar?

Karbüratör Nedir? Karbüratör Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda "Karbüratör Nedir Ne İşe Yarar?" sorusunun cevabını derledik. Otomobil içerisine alınan sıvı haldeki akaryakıtın, yani benzin/dizel, mekanik enerjiye dönüşebilmesi için öncelikle uygun ve ideal sıcaklığa ulaşması gerekmektedir. Ancak bu durumla birlikte araç sağlıklı bir şekilde yol alabilir. Karbüratör ise, tam da bu noktada devreye giren bir araç parçasıdır. Peki karbüratör nedir ne işe yararKarbüratör olarak adlandırdığımız araç aksamı, hava borusundan ve bu boruya bağlanmış olan bir benzin haznesinden ibarettir. Bir önceki cümlede söylediğimiz hava borusunun bir başka ismi ise boğazdır. Boğazın ince ve aynı zamanda sondaki kısmına ise venturi adı verilmiştir. Motorun içerisine çekilen hava, bu bölümde yüksek hızlara çıkmakta ve düşük basınç oluşturmaktadır. Buradaki basınç ise hava ile karıştırılarak silindire gönderilir.

Bir başka deyişle, ana yakıt hattı aksamı da venturi kısmına doğru bağlıdır. Venturi isimli aksamın sonrasında ise gaz kelebeği bulunmaktadır. Bu aksam ise araç içerisinde bulunan gaz pedalına bağlı olarak çalışır. Ne zaman bir araç sürücüsü gaz pedalına basar ise, gaz kelebeği de o ölçüde açılır veya kapanır.

Karbüratör dediğimiz parça ise; jikle, rölanti vidası, yakıt kesme valfi ve şamandıradan oluşmaktadır. Karbüratör sistemi biraz kompleks bir sistemdir. Kompleks olması sebebiyle de yeni üretilen araçlarda artık kullanılmamaktadır. Bunun bir başka nedeni ise yakıt tasarrufunu arttırmaktır. Yeni gelişen teknolojiler ile birlikte karbüratör de ömrünü doldurmuştur.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page