BENZİNLOG
26
ekim
2020
Yol Yardım
Karayolları Araç Yüksekliği Sınırı Kaçtır

Karayolları Araç Yüksekliği Sınırı Kaçtır?

Kimi insan seyahat, kimi insan için ise ticaret amaçlı olarak karayollarını kullanıyor. Bazen özel araç ile seyahat ederken; bazen tır, kamyon veya otobüs gibi araçları da kullanabiliyoruz. Ancak şu soruyu hiç düşündünüz mü: “Karayolları araç yüksekliği sınırı kaçtır?”. Özellikle üst geçitlerin altından geçerken aklımıza oldukça geliyor bu soru, hele de tavanı yüksek bir aracın içerisinde yolculuk ediyorsak. Hatta bu durum bazen bizi korkutabiliyor. Karayollarında araç yüksekliği sınırı her ne kadar seneler içinde değişmiş olsa da, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; karayolları araç yüksekliği sınırı konusunu tekrar düzenleme yoluna gitti. Peki karayolları araç yüksekliği sınırı kaçtır? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bu sınırları gösteren levhalar gabari olarak isimlendirilir. Gabari nedir yazımıza göz atabilirsiniz.Karayolları Yükseklik Limiti

Yüksekliğe geçmeden önce, isterseniz gelin genişlik ve uzunluk gibi sınırlara da bakalım. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre her araca “Ağırlık ve Boyut” kontrolü yapılmaktadır. Azami genişlik sınırı 2,5 metre iken, otobüs harici taşıtlardaki azami uzunluk sınırı ise 12 metredir. Kafanızdan ise şu soru geçiyordur:

“E peki karayolları araç yüksekliği sınırı kaçtır?”. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre karayolları araç yüksekliği sınırı azami 4 metre olarak belirlenmiştir. Bu kurala uymayan sürücüler ise ne yazık ki cezalandırır.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page