BENZİNLOG
21
nisan
2019
Uzun Yol
Kamyonunuzda Bulundurmanız Gerekenler

Kamyonunuzda Bulundurmanız Gerekenler

Özellikle kamyon sahibi iseniz kamyonunuzda bulundurmanız gerekenler hem şehiriçi hem de uzun yolda büyük önem taşıyor. Her duruma karşı tedbirli olmak sizin için faydalı olacaktır. Torpidoda gözlük ıslak mendil gibi ürünlerin yanı sıra size kamyonunuzda bulundurmanız gerekenleri listeliyoruz. 

Zorunlu Belgeler
Öncelikle 2918 sayılı kanun gereğince bulundurmanız gereken evrakları taşımak zorundasınız. Araç ruhsatı,  sürücü belgesi, egzoz pulu gibi belgelerin bir tanesinin bile yanınızda olmaması sonucu 92 TL ceza ve -10 ceza puanı ile karşı karşıya kalırsınız. Bu listeye zorunlu trafik sigortası poliçesini de ekleyebiliriz.

Malzemeler
Kamyon, tır gibi ağır taşıtları sürerken kaza yada arıza ihtimalini de  düşünmek lazım. Bu sebeple kamyonunuzda bulundurmanız gerekenler: üçgen reflektör, zincir ve çekme halatı ,stepne, kriko bijon gibi lastik değiştirme malzemeleri.

Takoz
Eğer kamyon kullanıyorsunuz yanınızda 20 çarpı 20 x 40 ebatlarında bir takoz bulundurmanız zorunludur.

Yangın Söndürücü
Yangın söndürücüyü ayrı bir başlıkta yazıyoruz çünkü eğer kamyon sahibiyseniz 1 adet 6kg’lık, tehlikeli madde taşıyan bir araç sahibi iseniz 2 adet 6 kg’lık yangın söndürücü aracınızda bulundurmak zorundasınız. 

Takograf
Takograf otobüs, kamyon ve çekiciler için zorunludur. Takografın temel amacı o araç sürücüsünün ne kadar süratle yol aldığı, kaç kilometre yaptığı, ne kadar çalıştığı ve ne kadar dinlediği gibi bilgileri otomatik yada yarı otomatik olarak kaydetmektir. Uçaklardan aşina olduğumuz karakutu sistemine benzetebiliriz :) 

İlk Yardım Çantası
Ilk yardım çantası sorun olması da oldukça hayati bir özellik taşıyor. Ilk yardım çantanızda kamyonunuzda bulundurmanız gerekenlerin listesine aşağıda ulaşabilirsiniz.
2 adet büyük sargı bezi
1 Kutu hidrofil gaz steril
3 Adet üçgen sargı
1 Adet antiseptik solüsyon
10 Adet çengelli iğne
1 Adet küçük makas,
1 Adet esmark bandaj
1 Adet turnike
10 Adet yara bandı
1 Adet alüminyum yanık örtüsü
2 Çift tıbbı eldiven
1 Adet el fener

Siz de bu listeyi ihtiyaçlarınıza göre revize edip kamyonda bulunması gereken eşyalara eklemeler yapabilirsiniz. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler

Tüm içerikler okundu!

Next page