BENZİNLOG
07
ocak
2020
Uzun Yol
Kamyon Ne Kadar Yakar?

Kamyon Ne Kadar Yakar?

Akaryakıta gelen sürekli zamlardan sonra araç sahibi olmak rahatlıktan çok kara kara düşünmeye sebep olmaya başladı. Hatta araç satın alırken 'Bu araç ne kadar yakar?' sorusu sık sık gündeme gelir oldu. Aracın büyüklüğü ve ağırlığıyla doğru orantılı olarak yakıt tüketimi de artmaktadır. Büyük araç denince söz konusu olan araçlar tır, otobüs ve kamyonlar da standart binek otomobillere göre daha yüksek yakıt tüketimine ve yakıt deposuna sahiptir. Bu yazımızda 'Kamyonlar ne kadar yakar?'' sorusunu yanıtlayacağız.

Kamyon Yakıt Tüketimi

Kamyonların yüklü haliyle tükettiği yakıt miktarı 100 kilometrede genellikle 24-30 litre arasındadır. Kamyonların neredeyse hepsi dizeldir.(mazot yakmaktadır) İstanbul'da 6.47 TL olan motorinin litre fiyatının 2020 itibariyle 6.53 TL'ye yükselmesi beklenmekte. Kolay bir matematikle, yüklü bir kamyonun 100 kilometrede 28 litre yaktığını varsayarsak 378,74 TL'lik mazot tüketeceği sonucuna ulaşılır. Km başına kamyon 0,07 TL yakıt tüketmektedir. 

Kamyon Yakıt Tüketime Kamyonun Büyüklüğüne Göre Değişir mi?

Orta boy diye tabir edilen 30 metreküp civarında bir hacme sahip olan 6 teker kamyonlar 100 kilometre mesafede 17-20 litre mazot yakmaktadır. 10 teker diye tabir edilen ve 60 metreküp hacme sahip olan büyük kamyonlar ise normal şartlarda 27-32 litre yakar. Sorumuzun cevabı evet, daha büyük, daha ağır araç daha fazla yakıt yakar. Bu durum sadece kamyon için neredeyse tüm otomobiller için geçerli. 

Tüm içerikler okundu!

Next page