BENZİNLOG
14
mayıs
2019
Araç Bakım
Jant Ölçüleri Nasıl Anlaşılır?

Jant Ölçüleri Nasıl Anlaşılır?

Jantlar her ne kadar basit görünse de  sürüş konforu, yakıt tasarrufu, görsellik gibi pek çok konuda rol sahibi bir parçadır. Peki, olası bir jant değişimi durumunda, jant ölçüleri nasıl anlaşılır, biliyor musunuz?

wheel tire  measure ile ilgili görsel sonucu

Aracınızın jant ölçüleri üretilen fabrika tarafından jantın iç kısmına damgalanmıştır. Rakam ve harfler ile jant ölçüleri belirlenir. Örneğin bir jantta “6,5 x 16 H2” ifadesi var ise, buradaki 6,5 jantın offset değeri değil genişliğidir. Genel de bu konu yanlış olarak ele alınır. Buradaki 6,5 değeri (inç) ölçüsü üzerinden ifade edilmiştir. Bu değeri 2,54 ile çarpmanız halinde lastiğinizin genişliğini santimetre cinsinden öğrenebilirsiniz.
16 rakamı ise jantın çapını sembolize eder. Bu rakam da (inç) olarak verilmiş olup, 2,54 ile çarpmanız halinde jantınızın santimetre cinsinden çapını hesaplayabilirsiniz. Jantın offset değeri de yine iç kısımda “6,5 x 16 H2” ibaresinin altında bulunur. Off Set değeri ile ET ve IS ile başlayan değerlerde ET10, ET62, IS70 olarak karşılaşabilirsiniz. Genelde sayı 10 ile 70 arasındadır. Offset milimetre olarak ölçülür. Jantın merkez çizgisinin jantın iç göbeğine olan mesafesini temsil eder.

Lastiklerinize uyumlu jantı seçerken artık jant ölçülerini nasıl okuyacağınızı biliyorsunuz. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page