BENZİNLOG
18
temmuz
2019
Otomobil
İyi Araç Lastiği Nasıl Anlaşılır?

İyi Araç Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Bugün sizlerle beraber araç lastiğinin iyi olup olmadığı anlayabileceğimiz 3 yöntemi göreceğiz. Haydi iyi araç lastiği nasıl anlaşılır yazımıza başlayalım.

1- Yol Tutuşu

Bir lastikten beklenen en temel özellik iyi bir yol tutuşuna sahip olmasıdır. İyi bir yol tutuşu, daha kısa fren mesafesi ve virajlarda kaymamanızı sağlar. İyi araç lastiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için lastiğinizin sürtünme katsayısına bakmalısınız,  yüksek olmalıdır. Lastiğin dış katmanının düz olmamasına dikkat etmelisiniz.2- Su Tahliyesi

Lastikler, iyi su tahliye hacmine sahip olmalıdır. Lastik sırtındaki kanallar, suyun hızlıca tahliye edilmesini sağlar. Eğer lastik ve yol arasındaki su, bu su kanalları tarafından tahliye edilemezse, yol ve lastik arasında bir su tabakası meydana gelirse lastiğin yol ile teması kaybolur. İyi araç lastiği nasıl anlaşılır sorusunun cevaplarından biri lastik sırtındaki kanalların belirgin olmasıdır.


3- Lastiğin Sertliği Yumuşaklığı

Hem yeterince yumuşak, hem de uzun kilometreler boyunca dayanacak kadar sert, uzun ömürlü olmasıdır. Yumuşak lastik çabuk, sert lastikler daha geç aşınır. Yumuşak lastiklerde su tahliyesi daha zor olur. Lastiğin sert olması iyi araç lastiği nasıl anlaşılır sorusunun cevaplarından bir diğeridir.

Bu 3 özelliğe dikkat ederek iyi araç lastiği seçimi yapabilirsiniz,
İyi sürüşler!

Tüm içerikler okundu!

Next page