BENZİNLOG
31
ocak
2020
Uzun Yol
Uzun Yol
İpsala'dan Yunanistan'a Arabayla Geçiş

İpsala'dan Yunanistan'a Arabayla Geçiş

Özellikle İstanbullular için oldukça popüler bir destinasyon olan Yunanistan'a gidiş aslında oldukça kolay. Hem kalabalık şehir hayatından kaçmak, hem de gündelik hayatın sıkıcılığından uzaklaşmak için Yunanistan oldukça uygun. Fakat sınır kapımız İpsala'dan Yunanistan'a Arabayla Geçiş için birkaç ufak hazırlığa ihtiyacınız var. Arabayla Yunanistan'a gitmek oldukça cazip bir tatil seçeneği.

Bu maddeler ile kontrol noktalarında karşılaşacaksınız. 

1- Türkiye Gürcistan arasındaki anlaşma sayesinde Gürcistan'a sadece TC kimliğiniz ile giriş yapabiliyorsunuz. Fakat Yunanistan'ın bir AB ülkesi olduğunu unutmayın. Yunanistan'a giderken pasaporta ihtiyacınız var. Schengen vizesine de ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Pasaportunuz yeşilse yada hizmet pasaportuysa vizeye ihtiyacınız yok.

2- Türk ehliyeti ise Yunanistan tarafından kabul edilmiyor bu yüzden Turing Kurumu'ndan uluslararası ehliyet almanız gerek. Ehliyetiniz yeni ehliyet ise sıkıntı yok. Ayrıca araçta ruhsat sahibi kişinin bulunması gerekiyor. Eğer yoksa noterden yazılı kağıt olmadan aracın yurtdışına çıkışına izin verilmiyor. 

Araç İçin Yeşilkart İşlemleri için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'na kısa bir ziyaret yapmanız gerekiyor. Yeşilkartı bir çeşit sigorta olarak düşünebilirsiniz. 

3- Pasaport kontrol noktasında araç içindeki herkesin pasaportları ve uluslararası sağlık sigortaları kontrol edilir. Burada yurtdışı çıkış harç pulunada ihtiyacınız var. Alabileceğiniz bir vezne var. Ama son dakikaya bırakmanız sizi kan ter içinde kalmanıza sebep olabilir.

Sınırı geçtikten sonra kırmızı beyaz demirlerin, mavi beyaza dönmesiyle ''Yunanistan' a Hoşgeldiniz'' diyebiliriz :) 

İpsala'dan çıktığınızda Selanik aşağı yukarı 350 km uzağınızda kalıyor. Bu sebeple yakıtı ona göre almanızda fayda var. Yunanistan'da otoban hız sınırının 130 olduğunu da unutmayın.

Yunanistan'a Arabayla Gitmek İçin Gereken Belgeler 

Yunanistan'a arabayla gitmek için gerekli belgeleri oldukça kolay temin edebilirsiniz. Pasaportunuzu çıkardıktan sonra 

  1. Pasaportunuzun güncel olması. 
  2. Schengen vizenizin bulunması. (Yunanistan Konsolosluğu'na başvurabilirsiniz.) 
  3. Aracınıza yeşil kart (uluslararası sigorta) yaptırmanız gerekiyor. 
  4. Eğer aracı kiralayacaksanız araç sahibinin vekalet vermesi gerekiyor. Yeşil kartın 15 gün ile 1 yıl arasında geçerlilik süresi bulunuyor. 
  5. Ehliyetinizin yeni, güncel çipli ehliyet olması.

İpsala'dan Yunanistan'a Arabayla Geçiş Saatleri

İpsala'dan Yunanistan'a arabayla geçmek için belirli bir saat aralığı yok. İstediğiniz her saate geçebilirsiniz. Fakat tarih ve saat aralıklarana bağlı olarak sınıf kapısını geçmeniz çok uzun zaman olabilir O yüzden özellikle tatil zamana gidecekseniz, İstanbul'dan sabah 5 saatlerinde çıkmanızı öneriyoruz. Sınırı geçtikten sonra Setur Duty Free noktasından alışveriş yapabilirsiniz :)

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler

Tüm içerikler okundu!

Next page