BENZİNLOG
01
ocak
2021
Otomobil
Trafik Cezaları
Hususi Araçta Fazla Yolcu Taşıma Cezası

Hususi Araçta Fazla Yolcu Taşıma Cezası

Güvenli ve rahat ulaşım otomobillerde yolcu taşıma belli bir sınırla belirlenmiştir. Örnek olarak bazı otomobiller  6 kişi olurken bazıları 5 kişi olabilir. Bu sınırlandırma  ruhsatınızda belirtilmektedir. Eğer bu kurala uymamış olursanız trafik cezası yazılır. Peki hususi araçta fazla yolcu taşıma cezası ne? Bu sınırlamaya uymadığımız durumda fazla yolcu taşıma cezası ne kadar?


Otomobilde Fazla Yolcu (5+ kişi) Taşıma Cezası Ne Kadar? 

Motorlu taşıtlarda mutlaka ruhsatınızın izin verdiği sayıda yolcu taşımanız gerekir. Eğer belirlenen bu sınırdan 1 kişi bile aşılmış olması 10 kişi aşılmış olmasından hiçbir farkı yoktur. Bu yüzden bir eksik bir fazla ne değişecek gibi düşüncelerden kaçınmalısınız. Fazla yolcu taşıma cezasının ise  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/1-a maddesine göre 104 TL para cezası ödemek zorunluluğu vardır. Ve buna ek olarak ehliyetinize 10 ceza puanı eklenir. Bir başka önemli nokta ise size bu sebepten dolayı ceza kesilirse yolcular indirilir ve onların tüm masrafları araç sahibi ya da aracı işleten kişiye yazılır.

Otomobilde fazla yolcu taşıma  kuralına uyulmadığı süreçte yolcuların can sağlığını tehlikeye atıyorsanız bu durumda uygulanacak ceza oranı değişmektedir. Türk Ceza Kanununun 179. Maddesi 2. Bendinde belirtilen kara, deniz hava veya demiryolu ulaşım araçlarını; kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlike oluşturabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Bu hapis cezası para cezasına çevrildiği takdirde ise 17.644,32 TL para cezası olacaktır. 

Peki arabaya fazla kişi binmenin cezası korona döneminde ne gibi değişiklere uğradı?

Arabaya Fazla Kişi Binmenin Cezası Korona

Arabayla fazla kişi binmenin cezası korona döneminde azami sınır düşürüldü mü ? Acaba ceza yazılır mı ? Bu soru pandemi döneminde insanların endişe duyduğu bir duruma dönüştü. Ülkemizde Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında attığı adımlardan biri de ulaşımda alınan önlemler oldu.

Bir iddiaya göre “özel araçlarda şoförün yanı boş olacak ve  arka koltukta da cam kenarları olmak şartı ile iki kişi olması şartı ile bir araçta toplam 3 kişi olacak aksi durumda 150 TL cezası var.” ancak bu iddianın gerçekliği henüz resmi makamlar tarafından onaylanmamıştır. Bu yüzden araçlarda belirlenen  yolcu sayısı aracınızın ruhsatında yazmaktadır. Herhangi bir cezaya ve olumsuz duruma engel olmak için yasal olarak belirlenen sayıda yolcu olmalıdır.

Yazımız sonrasında "acaba trafik cezam var mı" dediyseniz, trafik ceza sorgulaması için linke tıklayabilirsiniz.

BenzinLitre sağlıklı sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page