BENZİNLOG
16
mart
2020
motosiklet
Otomobil
Hızlı Araba Satmanın Yolları

Arabanızı Daha Hızlı Satmanız için 11 İpucu

 Araç sahibi olup da bunu düşünmeyen yoktur. Arabasını satıp yenisini almak veya araba al-sat işine girip bundan kar elde etmek gibi pek çok seçenekten dolayı "Hızlı araba satmanın yolları" konusu son derece popülarite kazanmış durumda. 

Şu anki ekonomimiz de göz önünde bulundurulursa ikinci el araba piyasası 0 araba satımlarını geçmiş durumda. Hal bu olunca e bir de acilen maddiyat için araba satmak isteyen kişiler elini çabuk tutup arabamı nasıl daha hızlı satarım diye düşünmeye başlıyor. 

 • Piyasa fiyatını belirleyin, doğru fiyatta satın.

  Hızlı araba satmak için fiyatı optimum seviyede belirlemelisiniz. Tabii ki hiçbir araç sahibinin istemediği bir durum vardır: Aracı aldığından daha düşük bir fiyata satmak. Arabayı satın almanızın üstünden uzun zaman geçtiyse tabii ki aracın değeri düşecektir... Aracınızı satışa çıkardığınız zamanki değeri önemli olduğundan dolayı zaman koşullarını iyi araştırmanız gerekmektedir. Aracı yüksek fiyata koyarsanız uzun süre satamazsınız. • Bakım ve temizlik şart!

Aracı satışa koymadan önce bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Temizliğinin yapılması ve aracın görüntüsünün güzel olması gerekmektedir. Doktordan, bayandan gibi kelimelerin aracın temiz olduğuna vurgu yaptığını biliyorsunuz. Hızlı araba satmak için aracın temiz olması şart.

 • Aracın iyi özelliklerini ön plana çıkartın

  Aracın mevcut durumu yani iyi durumda olması fiyat artışı sağlayabilir. Bu durum hem karar vermeyi hem de satın almayı hızlandırır.
 •  Pazarlık payını düşünerek fiyat belirleyin

  Aracı satarken müşteriniz muhtemelen pazarlık yapmak isteyecektir. Pazarlık payını da işin içine katarak biraz değerini yükseltebilirsiniz.

 •   Aracın popülaritesini iyi araştırın. 

Aracınızın özel olması yani o araçtan az sayıda üretilmesi/çok tercih edilen bir model olması sizin lehinizedir! Bu durum fiyatı arttırır. Yolda en çok gördüğünüz arabalar en çok satan arabalardır. Bknz. Fiat Egea

 • Aracın vergi borcu olmamalı

  Aracınızın belgeleri hazır olmalı, vergisi ödenmiş olmalı gibi müşterinin aklında soru işareti bırakmaya mahal vermemelisiniz. Sonradan çıkacak bir borç, hasar kaydı satışı bile iptal ettirebilir

 •  Test sürüşü yaptırın, araca güvendiğinizi gösterin.

Eğer ki alıcınız deneme sürüşü yapmak istiyorsa müsade edin. (Müşterinin ehliyeti olup/olmadığına bakın...)

 • Abartmayın :)

  Aracı ilgi çekici göstermeniz doğru ancak abartıldığı takdirde inandırıcılığını yitirdiğinden orantılı cümleler kullanmanız gerekmektedir.

 • İnternet sitelerini, araba forumlarını kullanın

  Ve tabii ki çağ internet çağı olduğundan dolayı ilanınızı internetten vermeniz gerekmektedir. Çünkü daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Daha kolay iletişim kurabilirsiniz. Daha kolay satabilirsiniz.

 • Fotoğraf bu işin olmazsa olmazı

  Aracın mutlaka farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını ilanınıza ekleyin. Araba ucuz bir ürün değil. Kaliteli fotoğraf daha çok müşteri getirecektir.

 • Satışta anlaştınız mı?

  Olası durumların önüne geçilmesi adına mutlaka alıcıdan kapora alın!


Tüm içerikler okundu!

Next page