BENZİNLOG
10
ekim
2019
Uzun Yol
Araç Bakım
BenzinLitre
Hidrolik Fren Sistemi Nasıl Çalışır

Hidrolik Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Günümüzde araçların hızlanması ne kadar önemliyse kısa sürede yavaşlayabilmesi de oldukça önem taşıyor. Araçların yavaşlamasını ve durmasını sağlayan fren sistemlerinin tasarımları hem araç üreticileri hem de sürücüler için önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm araçlardaki fren sistemleri hidrolik prensiple çalışıyor. Peki ne demek hidrolik fren sistemi?

Hidrolik Fren Sistemi 

Hidrolik fren sistemi aslında bir sıvı vasıtayla pedala uygulanan kuvveti lastiğe aktarıyor ve sıvının sıkışmazlığı prensibine dayanarak aracın yavaşlaması ve durması sağlanıyor. Bir otomobil fren sisteminin çalışması temel 2 fizik prensibine dayanır.

1-Kapalı sistem içerisindeki bir akışkan uygulanan basıncı tüm yönlere eşit olarak iletir.
2-Enerji, yoktan var edilemez; var olan enerjide yok edilemez. Fakat enerjinin diğer formlarına dönüştürülebilir.

Pascal prensibine göre bir kabın içine konulmuş sıkıştırılamayan bir akışkanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir basınç değişimi kabın şekli nasıl olursa olsun, kabın iç yüzeylerinin her noktasına sıvı tarafından aynı büyüklükte iletilir. Sıvılar, hareketin ve kuvvetin iletiminde kullanılırlar. Sıvılar sıkıştırılamayan akışkanlardır. Çünkü sıvıların molekülleri arasında boşluk azdır. Hava sıkıştırılabilirdir. Bu yüzden sistemdeki hava frenlemenin yetersiz olmasına neden olacağından sıvı olarak fren hidrolik yağı kullanılır.

Hidrolik Fren Yağı

Fren hidrolik yağı kaynama noktası çok yüksek olan (300⁰C) özel bir yağdır. Hidrolik fren sistemindeki yüksek ısınmaya karşı buhar oluşturmaması için su gibi kaynama noktası düşük olan sıvılar kullanılamaz. Fren hidrolik yağı yılda 1 kez değiştirilmelidir. Bunun sebebi kullanıldıkça kaynama noktasının düşmesidir. Fren hidrolik yağı viskozitesinin kalitesi de zamanla azalacağından frene basıldığında istenen frenleme performansı gerçekleşmez. Dolayısıyla aracınızın bakımlarını düzenli yaptırmalı ve hidrolik fren sistemi bakımını da ihmal etmemelisiniz.

Hidrolik Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Aracın toplam hareket enerjisi, balataların diske sürtünmesiyle oluşan ısı enerjisine dönüşür ve araç durur. Fren sistemlerinin çalışma mekanizmasını açıklayan iki tür sürtünme söz konusudur: Kinetik (hareketli) sürtünme ve statik (durgun) sürtünme. Fren yapınca sürtünme elemanlarında kinetik sürtünme, lastik ile yol arasında ise statik sürtünme oluşur ve bu sayede araç yavaşlar.

Hidrolik frenlerde aracın frenleme organlarını çalıştırmak için hidrolik yağ basıncından yararlanılır. Hidrolik fren sisteminde pedala kuvvet uygulandığında merkez silindirinin pistonu basınç oluşturur. Oluşan bu basınç, borular vasıtasıyla tekerlek silindirlerine ulaştırılır. Tekerlek silindirlerinin pistonları açılarak frenleme sağlanır. Frene basıldığında araç gerekli basıncı sağlayarak hidrolik fren sistemindeki kaliperleri sıkıştırır. Hidrolik fren sistemi de balataları ve diskleri sıkıştırarak frenleme yapılmasını sağlar.


BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page