BENZİNLOG
31
temmuz
2019
Benzinlik
Hibrit ve Elektrikli Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hibrit ve Elektrikli Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki farklar genellikle detayları ile bilinmiyor. Elektrikli araçlar kadar olmasa da hibrit arabaların da yakıt konusunda tasarruf sağladığı ve hibrit araçların hem fosil yakıt ile hem elektrik ile çalıştığı genelde bilinen konular, bu sebeple hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki farkların ne olduğu detayları ile aşağıda anlattık.


Hibrit ve Elektrikli Araçlar Arasındaki Farklar

-Elektrikli araçlar sadece anlayacağınız üzere elektrikli çalışırken hibrit arabalar yarı elektrikli motorla şarja gerek duymayan ve belli bir hıza kadar destekleyen melez motorlardır. Elektrikli araçlarda, batarya ve elektrik motoru olarak da bilinen indüksiyon motoru bulunuyor. Bataryadan alınan elektrik, indüksiyon motoru vasıtasıyla hareket enerjisine dönüşüyor ve araç hareket ediyor. Hibrit Araçlarda ise aynı araçta iki farklı motor bulunuyor ve batarya dolu ise düşük hız için sadece elektrikli motor kullanılıyor. Hız arttığı zaman ise benzinli motor devreye giriyor.

-Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki farklardan bir diğer ise elektrikli araçlar fosil yakıtlara gerek duymadığı için yakıt maliyetinin daha az olmasıdır.
-Elektrikli araçların hareketli parçası az olduğu için hibrit araçlara göre daha az bakım gerektirir ve maliyetleri düşüktür. Öte yandan, elektrikli araçlar satın alırken hibrit araçlara oranla ekonomik anlamda daha pahalıdır. Burada hibrit araç ve elektrikli araç fiyatlarının karşılaştırmasını yaparken çok yakıt tüketiyorsanız elektrikli araç ile yapacağınız tasarruf mantıklı olurken çok yol yapmıyorsanız hibrit araç daha ekonomik bir tercih olabilir.

- Hibrit ve Elektrikli Araç Arasındaki farklardan biri de hızdır. Özellikle Tesla Motors’un geliştirdiği elektrikli otomobil modelleri, 0’dan 100 km/s hıza 5 saniyenin altında ulaşabilmektedir. Hibritler nispeten yavaş olmakla beraber BMW i8 gibi spor modeller, 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.4 saniyede ulaşabiliyor. 

-Ülkemizde hibrit ve elektrikli otomobillerde ötv indirimi var.
-Ülkemizde elektrikli araçlar mtv ödememektir.

Hibrit Araç mı Elektrikli Araç mı Güçlü?

-Elektrikli motorlar hibritlere göre kat kat daha güçlüdür ancak bataryası bittiğinde yolda kalma ihtimali yüksektir. Hibrit aracın ise yolda kalma ihtimali düşüktür çünkü batarya bittiğinde benzinli motor devreye girer batarya da bu esnada tekrar şarj olur.

Hibrit ve elektrikli araçlar arasındaki farklar yukarıdaki gibidir, alacağınız aracın hibrit mi elektrikli mi olacağına karar verirken bunları değerlendirmenizi öneririz. İkisi de vites değişimde performans kaybını önler, çevreye duyarlıdır. Elektrikli araçlar oldukça sessiz çalışır.

BenzinLitre iyi yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page