BENZİNLOG
30
kasım
2019
Yakıt
Elektrikli Araç
Otomobil
Hibrit Arabanın Avantajları Dezavantajları

Hibrit Arabanın Avantajları Dezavantajları

Hibrit araba nedir ve nasıl çalışır sorusunu daha önce yazımızda anlatmıştık. Merak edenler için hibrit arabanın avantajları dezavantajları nelerdir ondan bahsedeceğiz.

Hibrit Arabanın Avantajları

-Elektrik motoru çalışma sırasında titreşim ve salınım yapmadığı için konforlu bir sürüş sunar.
-Gaz salınımı, sadece fosil yakıtlı araçlarla karşılaştırıldığında düşüktür ve çevreci bir sürüş sunar.
-Özel frenleme sistemiyle yakıtta tasarruf sağlar. Ayrıca iki kat daha uzun balata ömrüne sahiptir. Bakım masrafı düşüktür. Hibrit araba, düşük yakıt tüketimine rağmen yüksek performans başta olmak üzere birçok avantaj sağlamaktadır.
-Gürültüsüz ve performans kaybına neden olmayan vites geçişi vardır.
-Bir destek motoruna sahip olduklarından daha geç yıpranmaları hibrit arabanın avantajlarındandır.
-Şarj edilmeye gerek duymaması. Kendi elektrik enerjisini, kendisinin üretmesi de hibrit arabanın avantajları arasındadır. Hibrit araba kendini nasıl şarj eder sorusunu merak edenler içinse diğer blog yazımızı okuyabilirsiniz.
-Henüz Türkiye’de hibrit arabalar için bir vergi indirimi gelmemiş olsa da diğer ülkelerde vergi indirimi uygulanmaktadır. İlerleyen zamanlarda Türkiye’de de hibrit arabalar için vergi indirimi geleceği söylenmektedir.

Hibrit Arabanın Dezavantajları

-Hibrit arabalar, çevre dostu otomobil tasarlanırken içten yanmalı motorların küçük modellerinin eklenmesi sebebiyle düşük güçlü olduğu söylenmektedir. Bu hibrit arabanın dezavatajlarından biridir.
-Benzinli otomobillere göre daha yüksek fiyatlıdır.
-Hibrit araçlar şehir içi trafiği için oldukça kullanışlı olsa da, hız isteyenlerin beklentilerini karşılayamayabilir.
-Yaygın oto servis ağının bulunmaması hibrit arabanın dezavantajlarındandır. 

Her sürücünün aracından beklentisi farklıdır. Şehiriçi veya şehirler arası kullanım, bütçe gibi farklılıklar hibrit arabaları tercih edip etmemenizi etkileyebilir. Hibrit arabaların avantajları ve dezavantajları konusunu sizin ihtiyacınıza en uygun olacak şekilde değerlendirmeniz ve karar vermeniz en doğrusu olacaktır. 

Tüm içerikler okundu!

Next page