BENZİNLOG
30
kasım
2019
Yakıt
Elektrikli Araç
Otomobil
Hibrit Araba Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hibrit Araba Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hibrit Araba Nedir?

Hibrit araba, aracın benzin motorunun yerine, elektrik motoruyla çalışmasını sağlayarak, yakıt tüketiminde önemli bir tasarruf sağlayan otomobillere verilen isimdir. Hibrit arabalara iki farklı motor yapısı ile birlikte çalışmasından dolayı melez otomobil de denilmektedir. İstenildiği zaman elektrikli, istenildiği zamansa benzinli motorla hareket eden otomobillerin kökeni aslında çok eskiye dayanmaktadır. İlk olarak 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen bir otomobilde söz konusu sistem basit hali ile kullanılmıştır. Hibrit arabalar için ticari olarak ilk atılımı yapan marka ise Toyota markasıdır. Hibrit araba nedir sorusu kadar hibrit araba nasıl çalışır sorusu da merak edilenler arasında ilk sıralardadır. 

Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit arabalarda, içten yanmalı motor bir elektrik motoru ile tamamlanır. Elektrik motoru, içten yanmalı motora seri veya paralel bağlanabilir. Araçta bulunan hibrit güç düzenleyici ise yüksek gerilimli akü ile elektrik motoru arasında bağlantı yaparak araç şebekesini besler. Elektrik motoru enerjisini, yüksek voltajlı lityum iyon pillerden alır. Ayrıca reküperasyon teknolojili frenleme sistemi sayesinde yavaşlama anında kaybedilen enerjinin bir kısmı geri kazanılarak lityum iyon pilde depolanır.

Hibrit Araba Çalışma Prensibi 

-Araç kalkışı sırasında sadece elektrik motoru çalışır ve aracı harekete geçirir.
-Normal sürüş sırasında elektrik motoru çalışır. Gerekli durumlarda içten yanmalı motor destek olur.
-Hızlanma sırasında iki motor birlikte çalışır.
-Hızlı sürüş sırasında (Şehirler arası yollar gibi) tahrik gücü yüksek olan içten yanmalı motor asıl gücü verir ve elektrik motoru destek olur.
-Yavaşlama sırasında içten yanmalı motor durur ve lityum iyon pil, frenleme sisteminde kazanılan enerji ile kendini şarj eder.

Hibrit araba çalışma prensibi yukarıdaki gibidir. 

Bu araçların avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Hibrit araba avantajları dezavantajları yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz.

İyi Yolculuklar!

Tüm içerikler okundu!

Next page