BENZİNLOG
02
ocak
2021
Oto Yıkama
Hava yastığı açılırsa araç pert olur mu?

Hava Yastığı Açılırsa Araç Pert Olur mu?

Hava yastığı açılırsa araç pert olur mu? Ülkemizde ve tüm dünyada neredeyse bütün araçlarda kullanılan hava yastıkları hayat kurtaran donanımlar olmaktadır. Ciddi yaralanmaların önüne geçen hava yastıkları ile ilgili bilmek istediğiniz tüm sorular BenzinLitre' de.

Hava yastıkları, araçların özellikle önden veya yandan darbe aldıkları anlarda içi hava ya da gaz dolarak yerlerinden çıkan esnek kumaş torbalarına ve genel olarak bu güvenlik sistemine hava yastığı adı veriliyor. Otomobillerin model ve donanım detaylarına bağlı olarak değişiklik gösterebilse de hava yastıkları genellikle araçların ön kısmında iki adet, ön koltukların yanlarında iki adet ve ön kapının üst kısımlarında da yine iki adet bulunuyor. Hava yastıkların temel amacı sürücü ve yolcuları korumaktır. Hava yastıkları saniyenin 1/10’undan kısa sürede açılarak ciddi yaralanmaların önüne geçiyor. Peki, Hava yastığı açılırsa araç pert olur mu

Aracın pert sayılabilmesi için sadece hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter kabul edilmiyor. 

Hava yastıklarından bağımsız ilgili otomobilin piyasa rayiç bedeli, hasarlı haldeki satış fiyatı ve oluşan hasarın toplam bedeli gibi faktörler pert konusunda çok daha önemli bir rol oynuyor. Hava yastığının patladığı durumlarda araç diğer pert kriterlerini yerine getirmiyorsa hava yastığı tamiri dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir duruma getirilebiliyor.

Hava yastığı kaç km hızda açılır?

Otomobil üreticileri sürücülere ve yolculara maksimum güvenlik sunmak için otomobillerde birden fazla hava yastığı kullanmaya başladı. Otomobil modellerine ve donanım seviyelerine göre hava yastıklarının sayıları da değişmektedir.

Hava yastıkları belirli bir hıza göre devreye girecek şekilde tasarlanmıştır. Hava yastıklarının Avrupa’da hız değeri 20-25 km/s iken Amerika’da 15-20 km/s’dir.

BenzinLitre güvenli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page