BENZİNLOG

17
ekim
2020
Araç Bakım

Hava Yastığı Açılırsa Araç Pert Olur Mu?

Şüphesizdir ki, araç içerisinde bulunan güvenlik aksamlarından en önemlilerinden birisi de hava yastığıdır. Hava yastığı sebebiyle milyonların hayatı kurtulmuştur. Peki hava yastığı tam olarak nedir? Hava yastığı hangi durumlarda açılır? Hava yastığı açılırsa araç pert olur mu? Ne yazık ki ülkemizde ve dünyada her gün yüzlerce binlerce kaza gerçekleşiyor. Bu kazaların çoğunda da araçlarda bulunan hava yastığı açılıyor. Ve bu durum da sürücülerin şu soruyu sormasına neden oluyor: “Hava yastığı açılırsa araç pert olur mu?”. Hangi durumlarda araç pert kabul edilir? Hepsi yazımızda…


Hava Yastığı Nedir?

Hava yastığı araç içerisinde güvenlik amacı ile bulunan bir aksamdır. Hava yastığı, otomobillerde çarpışma anında ani bir biçimde açılır. Hava yastığı açılırken bir gaz vasıtası ile şişer. Bu şişme sonucu ise, yolcuların ve sürücülerin korunmasını ve yaralanmamasını sağlar. Yani hava yastığı otomotiv içerisinde bulunan bireylerin can güvenliğini koruyan ve esnek malzemeden üretilmiş bir güvenlik aksamıdır.

Hava Yastığı Açılırsa Araç Pert Olur Mu?

Eğer araç yandan veyahut önden darbe alırsa, araç içerisinde bulunan hava yastıkları şişerek aktif hale geliyor. Ancak bir aracın pert durumda sayılabilmesi için ne yazık ki hava yastığının açılması tek başına yeterli değil. Aracınızın pert sayılması için birkaç kriter mevcut ama hava yastığı açılması durumu bunlara dahil değil. Aracınızın piyasa rayiç bedeli veyahut oluşan hasarın total bedeli gibi etkenler de bu konuda önem kazanıyor. Yine de açılmış hava yastığı, 2. el piyasasında daha düşük bir değerlemeye sebep oluyor. 

Eğer araç içerisindeki hava yastığı lambasının neden yandığını merak ediyorsanız, “Airbag Lambası Neden Yanar?” konu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!