BENZİNLOG
14
kasım
2018
Araç Bakım
Hareket Halindeyken Lastik Patlarsa Ne Yapmalı?

HAREKET HALİNDE LASTİK PATLARSA NE YAPMALIYIZ?

Siz ne kadar önlemini alsanızda lastiğinizin patlaması ansızın başınıza gelebilecek bir durum. Uzun yol, şehir içi farketmeksizin lastiğiniz patlayabilir. Peki lastiğiniz patladığında ne yapmalısınız?


Hareket halindeyken lastiğinizin patlaması kazaya sebep olabilir. Eğer lastiğiniz patlayıp hızla inmeye başlarsa aracınızın dengesi bozulacak, patlayan lastiğin olduğu tarafa eğimlenecektir. Bu da aracınızın direksiyonunu zor kontrol edeceğiniz anlamına gelir. Aracınız sağa sola dengesizce hareket edebilir, uğultu şeklinde ses çıkarabilir. Bu şartlarda ilk işiniz sakin olmaktır. Araçta sizden başkaları da varsa durumu farkettirmeyin. Panik ortamı olmasın. Frene yüklenmeden direksiyon hakimiyetini kazanmaya çalışın. Direksiyonu patlayan lastiğin yönünde çekerseniz kaza yaparsınız. Gazdan ayağınızı çekerek seviyeli olarak yavaşlayın. Eğer frene sert bir şekilde yüklenirsen araç savrulur. Bu tür durumlara karşı daima yanınızda araç çakmak kısmına takılan küçük elektrikli pompalardan taşıyın. Kenara çektiğinizde patlayan lastiğe hava basın. Sizi lastikçiye kadar götürecektir.


Daha tehlikeli olan durum hareket halindeyken lastiğinizin yarılmasıdır. Bu takdirde sağa çekip lastiğinizi şişiremezsiniz. Frene asılmadan kademeli olarak yavaşlayın. Sonrasında uygun bir yere geldiğinizde lastiği değiştirmeniz gerekecek. Bu duruma önceden tedbir almak gerekir. Lastikleriniz iyi durumda olmalı. Basınçları aracınıza uygun olmalı. En önemlisi lastiklerinizin kullanım ömrü dolmamış olmalı. Bu ömür genelde 45.000 km olarak görülür. Aracınızı uygun bir yere çektiğinizde flaşörleri yakmayı unutmayın. Varsa ikaz işaretlerini de aracın önüne ve arkasına yerleştirin. Yakınınızda benzin istasyonu varsa profesyonel yardım alabilirsiniz. Uzakta ise yol yardım çağırabilirsiniz. BenzinLitre uygulaması üzerinden ihtiyaç durumda hangi istasyonda lastik tamiri var görebilir, tek tuşla indirimli yol yardım hizmeti alabilirsiniz.


BenzinLitre güvenli sürüşler diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page