BENZİNLOG
20
mayıs
2021
Araç Bakım
Otomobil
Hangi Lastik Markasını Tercih Etmeliyiz?

Hangi Lastik Markasını Tercih Etmeliyiz ?

Lastik markası seçimi, bütün sürücüler için önemli bir noktadır. Kazaya sebep olan diğer unsurları dışarıda bırakırsak bütün güvenliğimiz bu 4 tekerin performansına ve dayanıklılığına bağlıdır. Bu yüzden sürücüler "Hangi lastik markasını tercih etmeliyiz?" sorusuna büyük önem veriyorlar. Biz de yazımızda lastik markalarını inceleyerek "Hangi lastik markasını tercih etmeliyiz?" sorusuna bir cevap bulmaya çalıştık.


Lastik markası seçerken çoğu sürücünün dikkat ettiği ilk husus fiyat oluyor. Buna rağmen eğer lastiğimiz ömrünü doldurduysa bizim için en uygun olanı almak durumda kalıyoruz. Lastikle birlikte yaptığınız yola bağlı olarak bir lastiğin ortalama ömrü yaklaşık 4 yıldır veya 40-50 bin km'dir.  Ama tabi "4 yıldır kullanıyorum ama 10 bin km yaptım lastiklerim hala yenidir" diye düşünmek yanıltıcı olabilir. 4 yıldan sonra lastikler sertleşir ve çatlamaya başlarlar. Gelelim hangi lastik markası daha iyi ve hangisini seçmemiz gerektiğine.

Fiyatı kadar lastiği hangi yolda kullandığımız da önemlidir. Eğer bozuk yapılı, taşlı yollarda daha çok vakit geçiriyorsanız lastiğinizin yanaklı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin düzgün bir asfalt yolda Michelin lastiklerin performansı ve dayanıklılığı iyiyken, taşlı bir yolda en son tercih edilen lastik markasıdır. Çünkü lastik yanaklarının ince olması taşlı yollarda kullanımını olumsuz etkilemektedir.


Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda Türkiye şartlarında alacağımız lastiğin biraz sert olması bizim için en iyi seçenek olacaktır. Sert yapılı lastik markası denince akla ilk Pirelli gelir. Fiyat olarak piyasadaki en pahalı lastik olarak görülse de performans olarak en üst sınıf lastik markası demek yanlış olmaz.  Ülkemizin yol şartları ve fiyat performans olarak bakacak olursak Continental, Lassa ve Bridgestone öne çıkan markalar arasında.  Bridgestone ve Lassa yerli üretim olmaları nedeniyle ülkemiz yolları için tavsiye edilebilecek ve "Hangi lastik markasını tercih etmeliyiz?" sorusunun cevabını verebilecek markalardır.

Tün bunlar ışığında sağlamlık, performans, müşteri memnuniyeti gibi hususlara göre bir sıralama yapmamız gerekiyorsa: 

  1. Pirelli
  2. Michelin
  3. Continental
  4. Bridgestone
  5. Lassa

Unutmayın fiyatına, sağlamlığına, süreceğiniz yola göre en iyi seçeneği bilecek olan daima sizsiniz. 

Benzinlitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page