BENZİNLOG
12
kasım
2021
Uzun Yol
Hangi Lastik Daha İyi

Hangi Lastik Daha İyi 

Lastikler sadece arabanızın ilerlemesinden ziyade araç için hayati öneme sahiptir. Hangi lastik daha iyi sorusuna cevap vermek için lastiğin, aracınızın güvenliğine, yakıt verimliliğine ve sürüş deneyimine olan katkıları konuşmak gerekir. Fakat piyasada birçok farklı marka ve tür olduğu için en iyi lastiği bulmak kafa karıştırıcı olabilir. Acaba hangi lastik daha iyi ? Sizin için hangi lastik daha iyi listesi yaptık.

1. Michelin

2. Goodyear

3. Cooper

4. Bridgestone

5. Pirelli

Hangi lastik daha iyi listesi kişiden kişiye değişse de genel kalite, sektör tarafından bilinirlik, uygun fiyat gibi kategorilerde incelediğimizde en popüler 10 lastik üreticisinin bu listede olduğunu söyleyebiliriz.


1.Michelin

Dayanaklılığı ve uzun ömürlü olmasıyla bilinen Michelin, "Hangi lastik daha iyi" listemizde 1. sırada bulunuyor. Lastiklerinde özel kauçuk bileşimler kullanıldığı için güvenli bir kullanım deneyimi sunan Michelin, müşteri odaklı yaklaşımlarıyla da adından çokça söz ettiriyor.


2.Goodyear

Goodyear lastiklerini özel kılan şey AB standartlaştırılmış lastik etiketine sahip olmasıdır. Bu özel sistem sayesinde lastikler üç farklı açıdan incelenir. İlk aşama yakıt verimliliğiyken ikinci aşamada ıslak zeminde yıl tutuşu analiz edilir. Üçüncü ve son aşamada ise dış gürültünün ne kadar olduğu ölçülür. Bu etikete sahip olduğu için Goodyear da "Hangi lastik daha iyi" listemizde kendisine yer buldu.


3.Cooper

Bir Amerikan firması olan Cooper, birçok araç tipi için özel şekilde üretim yapıyor. Yağmurlu havalarda mükemmel performans gösteren lastiklerin çoğunu Cooper üretiyor desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Cooper Zeon 4XS Sport modeli, bu markanın en çok bilinen modellerinden biridir.


4.Bridgestone

Ülkemizde reklamlarıyla ün yapan Bridgestone, "Hangi lastik daha iyi" listemizin olmazsa olmazlarından. Yüksek çekiş yetenekleri sayesinde kaza yapmayı engellemesinin yanı sıra aracınız için fren emniyeti de sağlar.  Yakıt tasarrufunun yanı sıra uzun ömürlü olması sürücüleri tekrar tekrar masrafa sokmaz.


5.Pirelli

Goodyear gibi Pirelli de AB lastik etiketine sahiptir. Bu açıdan kullanıcılarına büyük bir güven aşılar. Pirelli her zemine uygun lastik üretse bile kış lastikleri konusunda diğer markalara göre iddialı olan bir markadır.  Bu yüzden de kış yaklaşırken "Hangi lastik daha iyi" listemize almamız gerektiğini düşündük. 

Hangi Lastiklere Zincir Takılır

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber sürücülerin kafasında çeşitli sorular oluşmaya başladı. Bu sorulardan birisi de "Hangi lastiklere zincir takılır?" sorusu. Biz de yazımızın bu kısmında hangi lastiklere zincir takılabilir diye inceledik. Öncelikle araçta kar lastiği bulunmasına rağmen bazı zorlu koşullarda zincir takılması gerekebilir. En doğru olanın 4 lastiğe de zincir takılmasıdır çünkü zincir takmadığınız lastikler diğerlerine oranla daha çok kayacaktır. Fakat elinizde 2 tane zincir varsa bu durumda zincirleri aracınızın çekiş yönüne göre takmanız doğru olacaktır. Yani, arkadan çekişli bir aracınız varsa arka lastikler zincir takmak için daha uygundur.


Bu yazımız hoşunuza gittiyse "Araba kışın mı yazın mı alınır" yazımıza göz atabilirsiniz.


BenzinLitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page