BENZİNLOG
30
kasım
2019
sosyal sorumluluk
Hamdi Ulukaya Kimdir?

Hamdi Ulukaya Kimdir? 

Chobani Ceo

Fortune tarafından tüm sektörleri kapsayan "Dünyayı Değiştiren Şirketler" listesinde yer alan Chobani ve bu şirketin kurucusu Hamdi Ulukaya’nın risklerle dolu hikayesine göz atalım.

Amerika’da en çok satan yoğurt markası olan Chobanı’nin kurucusu ve yoğurt kralı olarak bilinen Hamdi Ulukaya Erzincan’da 1972 yılında dünyaya gelmiştir. 1 milyar dolarlık bir şirket olan Chobani’yi kuracağından habersiz bir çocuk olan Hamdi Ulukaya yoğurdu hep sevdiğini ve çocukluğu boyunca annesinin yaptığı kıvamlı yoğurtlarla büyüdüğünü söylüyor.

1994’te Amarika’ya taşınan Hamdi Ulukaya orada yediği yoğurtların hiçbirini beğenmeyince canı yoğurt istediğinde evde yoğurdunu kendisi yapıyor. Bir gün mail kutusuna düşen bir fabrika ilanıyla hayatının başka bir yöne gideceğinden habersiz olan Ulukaya, kredi desteğiyle bu fabrikayı satın alıyor. 17 Ağustos 2005 yılında fabrikanın anahtarını aldığını belriten Hamdi Ulukaya işe Türkiye’den yoğurt ustalarını getirerek başlıyor. Yoğun çalışmaların ardında 2007 yılında pazara girmeye hazır hale gelen Chobani yoğurtlarının 2 yıl boyunca en lezzetli hale gelmesi için formülasyonları üzerinde çalışılıyor. Ürünün ve paketinin doğal ürün reyonuna girmesini önerenlere karşı çıkarak Chobani yoğurdunu süt reyonunda satışa sunan Hamdi Ulukaya bu sayede Chobani’nin herkese hitap edebildiğini belirtiyor. Hatta üretimin ilk zamanlarında karşılaştıkları problem ‘’nasıl satarız’’ değil ‘’siparişleri nasıl yetiştiririz’’ şeklindeymiş. ABD’de son 10 yılın en hızlı büyüyen ve en yenilikçi 10 şirket arasında bulunan Chobani hem gıda hem de sosyal fayda kategorilerinde ilk sırada yer almıştır.

Kaliteli gıdayı daha erişilebilir kılmak vizyonuyla kurulan Chobani, kuruluşundan itibaren kârının bir bölümünü hayırsever faaliyetlere aktarıyor. Bu misyonu daha da ileriye götürmek için, Ulukaya, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla “Chobani Incubator”ı (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 yılında kurdu. 2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla “Hamdi Ulukaya Girişimi”ni kurdu.

Hamdi Ulukaya, 2015 yılında "The Giving Pledge”i (Bağış Taahhütü) imzalayarak servetinin büyük bir kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha iyi çözümler sunmak amacıyla "Tent Foundation"ı (Çadır Vakfı) kurdu. Aralarında Airbnb, Google, İkea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 80 dev şirketi biraraya getirerek şirketlerin mülteci krizine son verme hedefine ulaşması amaçlı bir iş birliği platformu kurdu. Ulukaya, 2017 yılında, iş dünyasında sergilediği farklı liderlik biçimi ve mülteci krizi konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü TIME 100 listesine seçildi.

Tüm içerikler okundu!

Next page