BENZİNLOG
18
eylül
2019
motosiklet
BenzinLitre
Güvenli Motosiklet Sürüş Teknikleri

GÜVENLİ MOTOSİKLET SÜRÜŞ TEKNİKLERİ

Motosikletler özellikle trafik yoğunluğu yaşanan büyük şehirlerde ekonomik olması, trafiğe takılmadan ilerleyebilmesi ve park yeri sorunu olmaması gibi sebeplerle tercih ediliyor. Sağladığı kolaylıkların ve rüzgarı hissetmenin verdiği keyfin yanısıra motosiklet kullanımında araç gövdesi sürücünün gövdesi olduğundan güvenli sürüş en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Ulusal Motosiklet Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre biliniyor ki motosiklet kullanmak araba kullanmaktan 27 kat daha riskli. Tüm bu riskleri tanımak ve önlem almak kazaları minimuma indirecek ve güvenli sürüş sağlayacaktır.

İster bir motor tutkunu olun isterseniz de sadece sağladığı kolaylıklardan dolayı motosiklet kullanıcısı olun her durumda güvenli motosiklet sürüş teknikleri konusunda bilgili olmak ve bu tekniklere uygun sürüş yapmak sizin faydanıza olacaktır. Karşılaşabileceğiniz tehlikelerin farkında olmak, bu tehlikelere karşı doğru önlemleri almak kaza riskini minimuma indirmenizi sağlayacaktır. Kısa başlıklar halinde güvenli motosiklet sürüş teknikleri konusunu inceledik.

1-Motosiklet Güvenlik Ekipmanları

Kask, mont, eldiven, pantolon, bot gibi üzerinizde bulunan tüm kıyafetlerin ve ekipmanların sağlam, hava şartlarına uygun ve eksiksiz olması güvenli sürüş için ilk adımdır. Olası bir kaza durumunda ekipmanların varlığı hayat kurtarıcı olacaktır. Kaza ihtimalinin her an olduğunu unutmamak ve ekipmansız yola çıkmamak en doğrusu olacaktır.

2-Sürüş Öncesi Mekanik Kontroller

Motorunuzu her sürüş öncesinde kontrol etmeniz önemli adımlardan biridir. Herhangi bir problemi önceden fark ederek o an çözebilmeniz mümkün olacağından sürüş sırasında sıkıntı yaşama ihtimaliniz düşecektir.

3-Doğru Oturuş Pozisyonu

Ekipmanlarınız tam, motorunuzun mekanik durumunu da kontrol ettiniz. Şimdi motorunuza binip güvenle yol alabilirsiniz. Fakat gaza basmadan önce oturuş pozisyonunuzun da doğru olması kritik bir noktadır. Vücudunuzun rahat edeceği şekilde oturmanız çok önemli. Kollarınızı hafif kırarak kalçanızı öne doğru tutmanız dengenizi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

4-Sürücü Davranışı

Yorgun ve uykusuzken yola çıkmamanız gerektiğini hatırlatmakla birlikte trafikte sakin olmanız gerektiğini de söylemekte fayda var. Özellikle motosikletinizi etrafınızdakileri etkilemek amacıyla hız sınırlarının üzerinde kullanmanız kazaya davetiye çıkarmak olacaktır. Bu yüzden hız sınırlarına ve trafik kurallarına uyarak güvenli bir sürüş sağlayabilirsiniz.

5-Güvenlik Alanı

Sürüş sırasında kolayca manevra yapabilmek ve güvenli duruş kalkış yapabilmek için kendinize güvenlik alanı oluşturmalısınız. Diğer araçların özellikle kamyon tır gibi büyük araçların sizi göremeyeceği kör noktalarda kesinlikle bulunmamalısınız.

6-Takip Mesafesi

Trafikteki tüm araçlar için geçerli olan takip mesafesi kuralı güvenli motosiklet sürüş teknikleri konusunda da yer alıyor. Önünüzdeki ve arkanızdaki araçla takip mesafenizi korumalısınız.

7-Gözlem

Siz her ne kadar güvenlik önlemlerini eksiksiz şekilde uyguluyor olsanız da tehlikelerin çevrenizden de gelebileceğini unutmayın. Bu yüzden sürüş anında çevrenizdeki araçların ve yolun durumunu gözden geçirmeli ve uyanık olmalısınız.


BenzinLitre ile güvenli sürüşler!

Tüm içerikler okundu!

Next page