BENZİNLOG
12
kasım
2019
EPDK
Gülefşan Demirbaş Kimdir?

Gülefşan Demirbaş Kimdir?

Gülefşan Demirbaş Mediterranean Energy Regulators (MEDREG) / Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği Başkanıdır.

1995 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olan Gülefşan Demirbaş, mezun olmasının ardından aynı bölümde yüksek lisans yapmaya başlamış ve 1998 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışmalarını yaparken aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışmasıyla çevre mühendisliği, enerji ve iklim politikası alanında çok sayıda makalenin sahibi veya ortak yazarıdır.

Kariyerine 1998 yılında Özelleştirme İdaresi’nde uzman olarak başlamıştır. 2003 yılında proje lideri olarak görevlendirilmiş ve Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş., Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Eti Bakır A.Ş. ve Çayeli Bakış A.Ş.’nin özelleştirilmesi süreçlerinde çalışmıştır. Bu dönemde, bu şirketlerin yönetim veya denetim kurullarında görev almıştır.

Gülefşan Demirbaş EPDK 

Başarılı bir iş kadını olan Gülefşan Demirbaş kariyerine 2008 yılından itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nda devam etmektedir. 2009 yılına kadar Başkan Danışmanı olarak görev yapmıştır. 2009 yılında atandığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu İcra Direktörü olan Gülefşan Demirbaş, Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) Teknolojik Değişim Çalışma Grubu eşbaşkanı ve ICER Enerjide Kadın (Women in Energy) Yönlendirme Komitesi üyesidir.

Kasım 2018’den beri Mediterranean Energy Regulators (MEDREG) / Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği Başkanlığı görevini yürütmektedir. Demirbaş’ın başkanlığına seçildiği MEDREG’in üyeleri arasında, Arnavutluk, Bosna Hersek, Cezayir, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır, Fransa, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Libya, Malta, Karadağ, Fas, Filistin, Portekiz, Slovenya, İspanya, Tunus ve Türkiye’den elektrik ve doğal gaz gibi enerji alanlarında çalışan otoriteler ve kurumlar bulunmaktadır.

Tüm içerikler okundu!

Next page