BENZİNLOG
20
mart
2020
Araç Bakım
Otomobil
Genleşme Kabı Neden Su Eksiltir?

Genleşme Kabı Neden Su Eksiltir?

Arabanın su eksiltmesi çok yaygın bir problemdir. Hemen hemen herkesin başına gelir ve birçok nedenden dolayı olabilir. 

Eğer sorun genleşme kabından kaynaklanıyorsa, bu yedek su deposu kapağı arızasıdır. Çoğu zaman göz ardı edilen ama yaygın karşılaşılan bir problemdir. Birçok su eksiltme probleminin sebebi olan genleşme kabı kapağının işlevini kaybetmesi sonucunda araba su eksiltebilir

Yüksek basınçlı durumda çalışan soğuma sisteminin çıkış yolu kaputta görünen sarı kapaktır. Bu kapaktan kaynaklanan problemler (kapağın depoya tam oturmayışı, boşluk kalması, gevşemesi, zedelenmesi vb.) sonucunda su eksiltmesine sebep olacaktır. 

Arabanın su eksiltmesinde birçok neden vardır. Bunları sıralayalım: 

Arana Neden Su Eksiltir

Radyatör Arızaları 

Radyatör, aracın ön kısmından aldığı havayla suyu soğutur. Radyatör bağlantılarında gevşeme olabilir, radyatör delinebilir ve bunlar su sızıntısına sebep olur.

Devirdaim Arızası

Su pompası olarak da adlandırılabilen devir daim pompasında oluşan zedelenmeler,  contanın zaman içinde gevşemesi, deforme olması, parçanın delinmesi vs. suyu eksiltebilir.

Soğutma Sistemi Boruları Arızaları

Motorların soğutma sistemleri boruları plastik ve kauçuktan üretilir. Bu borular sürekli ısınıp soğumasından kaynaklı zaman içinde bozulmalara uğrayabilir. Çatlayıp, kırılabilir ve bu da arabanın su eksiltmesine sebep olur.  

Blok Tapaları Arızaları

Motorun içindeki sıcaklık donma noktasına geldiği zaman bloğun çatlamaması için suyun dışarı atılmasını sağlayan tapalar zaman içinde sorun çıkarır ve aracın genleşme kabı su eksiltmesine sebep olur. 

Silindir Kapak Contası Yanması

Motorun hararet yapması sonucunda büyük ölçüde zedelenir ve en sık rastlanan sorunlardan birisidir. Yırtılan, aşınan, hasar gören contalar nedeniyle silindir bloğuna su sızdırabilir. 

Yedek Su Deposu Kapağı Arızası

İlk paragrafta da bahsettiğimiz gibi genleşme kabı kapağının işlevini kaybetmesi durumu, soğutma sistemi kapağından kaynaklı sorunlar, radyatör kapağı arızası gibi problemlerden dolayı su eksilmesine sebep olur.

Kalorifer Peteği Kaçakları

Isıtma, havalandırma, klima sistemlerinin içindeki kalorifer peteğinde bulunan yıpranmalar, sızıntılar, kaçaklar arabanın su eksiltmesine sebep olur. 

Hortum Kaçakları

Sıcak su hortumlarındaki / radyatördeki yarılmalar, delikler, çatlaklar soğutma suyunu sızdırır.  

Araç su kaçağı tespiti hakkındaki detaylı bilgiyi içeren yazımıza linkten ulaşabilirsiniz!

Tüm içerikler okundu!

Next page