BENZİNLOG
26
mart
2019
Uzun Yol
Gece Araba Sürmek İçin İpuçları

Gece Araba Sürmek İçin İpuçları

Amerikan Ulusal Trafik Güvenlik Kurulu’nun açıklamasına göre araba sürerken düşük ışıktan ötürü derinlik algısı, renk ayırt etme yeteneğimiz düşüyor ve geceleri, gündüzlere göre üç katı daha fazla kaza gerçekleşiyor. Uyku, konsantrasyon seviyesinde düşüş, yorgunluk gibi sebeplerden de gece araba sürmek oldukça dikkatli olmanızı gerektiriyor. 

Gece yolculuklarınızı daha iyi ve güvenli geçirmeniz için gece araba sürmek için İpuçlarını sizler için derledik. 

Hızınızı sabitleyin

Güzergahınızın sonuna daha çok olabilir. Ama acele etmeyin, otoyol hız sınırını (120) geçmemeniz gece yolculuklarında büyük önem taşıyor. Dört yol ağızları, kavşaklar, dar yollar en çok dikkat etmeniz gereken noktalar.

Farlarınızı Ayarlayın

Tipik kısa bir far yolunuzu 48-76 metre , uzun farlar ise 106-152 metre menzile sahiptir. Takip mesafenize göre farlarınızı kullanın. 

Far temizliğine önem verin. Yolda bulaşan kirler farlarınızın verimliliğini ve dolayısıyla görüş mesafenizi düşürebilir.

Eski araçların farkları plastik lensle kaplıdır. Plastik lensler zamanla sararır, far cila kiti ile temizliğini yapabilirsiniz. 

Farlarınızı ışık seviyesini kullanım kılavuzuna göre ayarlayın. Karşıdan gelen araçları kör etmek istemeyiz. 

Aynalar dokunmazsak olmaz

Eliniz değmeden ve aşağıdan yukarıya doğru yapacağınız ayna temizliği oldukça önemli. Hem görüşünüz hem de ışığı yansıtması açısından ayna ayarı ve temizliğini ihmal etmeyin.

Yaklaşan Işıklara Bakmayın

Bir Türk adeti olarak, gerek karşıdan gerek arkadan gelen araçların far kullanımının doğru olup olmadığına oldukça dikkat ederiz. Kısık gösterge paneli ve karanlık bir yolda bu tip faktörler konsantrasyonunuzu bozabilir. Arkadan gelen far ışıkları için aynanızın ayarını değiştirip ışığın gözünüze gelmesini engelleyebilirsiniz.

Gece araba sürerken gözlük - Sarı Lensli Gözlük Efsanesi

Sarı lensli gözlük sanıldığının aksine gece görüşünüze katkıda bulunmuyor. Gece araba sürerken gözlük için yansımayı önleyen reçeteli bir gözlük kullanmak daha cazip olacaktır. 

Gösterge Panelini ve Ön Göğüs Lambalarını Karartın

Daha önce de farketmişsinizdir, gösterge paneli dimmer anahtarları tam da bunun için. Parlak gösterge paneli daha düşük görüş mesafesi anlamına geliyor. Gösterge panelinin parlaklığını biraz düşürmeniz tavsiyemizdir.

Not : Profesyonel yarışçılar gösterge panelinin dikkatini dağıtmaması için keçe ile kaplar :) siz bunu yolculuklarda yapmayın.

Yoldaki Gözlere Dikkat Edin

Çakal, Tavşan, Ceylan gibi hayvanlar arabaların farı gibi uzun menzilli ışıklara karşı oldukça hassaslardır. Gecenin karanlığında ışığınızı yansıtan iki yuvarlak göz görmeniz halinde frene basın, direksiyonu kırmayın. Hayvanın etrafından dolanayım diye düşünmeyin. Işıkla kontakt olmuş hayvan siz hangi yöne kırarsanız oraya ilerleyecektir.

Cam temizliğini önemseyin

Gündüz temizleseniz de gece yolculuğu yaparken aracınızın camında şeritler görebilirsiniz. Gazete ile camlarınızı silmeniz bu problem çözecektir. Buğu probleminizde ise camı, aynayı elinizle değili pamuk yada microfiber bez ile silmelisiniz. 

Sis Farları                         

Sis farı kullanımı sadece hava koşullarına bağlı değil  Sis farlarını görüş mesafenizi arttırmak ve gece araba sürmek için avantaj haline getirebilirsiniz. Yoldaki engebeleri, çukurları, taşları daha rahat görmenizi sağlar.

Odak Noktanızı tek bir nokta olarak belirleyin

Amerikan Optometrik Birliği göz yorgunluğunuzu azaltmak için tek bir noktaya odaklanmanız gerektiğini öneriyor. Gözlerinizin yorulmaması gece araba sürmek için oldukça dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Gece Araba Kullanırken Uyumamak İçin

Açlık ve yorgunluk uzun bir gece yolculuğunda dikkatinizi düşmesine sebep olabilir. Karanlık da uykunuzun gelmesine sebep olabilir. Bundan ötürü gece araba kullanırken uyumamak için : 

Sohbet edebileceğiniz bir yol arkadaşı,

Güzel bir playlist, 

Enerji içeçeği veya kahve uykunuzun açılmasını sağlayabilir. Uyku çok bastırdıysa direnmeyin :) müsait bir yerde kenara çekin, uyuyun. 

Gece araba sürmekten yorulduysanız, BenzinLitre ile motel olan akaryakıt istasyonlarını veya dinlenme tesislerini listeleyebilir size en yakın istasyona ulaşabilirsiniz. Tüm içerikler okundu!

Next page