BENZİNLOG
23
nisan
2019
Uzun Yol
Gece Araba Kullanırken Görememe

Gece Araba Kullanırken Görememe

Gece araba kullanırken görememe durumu oldukça sık karşılaşılan bir sorun haline dönüştü. Amerikan Ulusal Trafik Güvenlik Kurulu’nun çalışmasına göre gece gündüzden 3 kat daha fazla kaza oluyor. Işığın farklı olması sebebiyle derinlik ve renk algılarımız düşüyor. Gün içi yorgunluk, uykusuzluk, konsantrasyon seviyesinde düşüş gece araba kullanırken görememenize neden olabilecek diğer faktörlerdir.

Bu probleminizi çözmek için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz:
Farlarınızı temizleyin, kirler gece araba kullanırken görememenize sebep olur. Takip mesafenize göre uzun yada kısa farlarınızı kullanın.
Yansımayı önleyen reçeteli bir gözlük kullanabilirsiniz.
Gösterge panelinin ışıklarını kapatın. Bu ışıklar gece ne kadar parlaksa görüş mesafenizi o kadar düşürür.
Cam temizliğine önem verin. Gazete kağıdı kullanınki camınızda şeritler oluşmasın.
Sis farları görüş mesafenizi arttırarak gece araba kullanırken görememe sorununuzu ortadan kaldırabilir. Bu sayede yoldaki kasisleri ve çukurları daha rahat görebilirsiniz.
Güzel bir playlist, kahve yada enerji içeceği sizi dinç tutacaktır. İyi bir yol arkadaşı da konsantrasyonunuzu yükseltir. 

Tüm bu önerilerin yanı sıra eğer gece araba kullanırken görememe sorununuz daha da ciddiye gidiyorsa doktorunuza başvurun. Gece körlüğü durumuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu hastalık sonradan çıkabildiği gibi kalıtsal da olabilir. En kısa sürede doktorunuzla görüşmelisiniz. Tüm bu ipuçlarını denemenize rağmen gece araba kullanırken görememe sorununuz devam ediyorsa kenara çekin ve biraz dinlenin. BenzinLitre ile motel olan akaryakıt istasyonlarını veya dinlenme tesislerini listeleyebilir size en yakın istasyona ulaşabilirsiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page