BENZİNLOG
05
kasım
2019
Araç Bakım
Fren Pedalı Sonuna Kadar Gidiyor

Fren Pedalı Sonuna Kadar Gidiyor

Özellikle 3-4 yıl sonunda yada 50-60 bin kilometre seviyesinde bir araca sahipseniz bu tarz bir problemle karşılaşmanız maalesef ihtimal dahilinde. Fren pedalı sonuna kadar gidiyor ise problemin kaynağına, çözüm önerilerine BenzinLitre'den ulaşabilirsiniz. Fren pedalında yumuşama, düşme gibi problemlerde genelde aynı sorunlardan kaynaklı. Otomatik yada manuel şanzıman farketmeksizin fren yumuşaması problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu problemde frenleriniz verimli çalışmaz, soluğu mutlaka serviste almalısınız.

1-Fren ana merkezde sıkıntı olabilir. Bu tarz durumlarda ya sistemin ya değiştirilmesi yada tamir takımıyla onarılması gerekir

Bu durumu teyit etmek amacıyla aşağıdakileri uygulayabilirsiniz

  • Arac rölantide çalışırken durduğunuz yerde fren pedalına yavaşca basın.
  • Eğer fren, tıpkı debriyaj gibi dibe kadar indiyse, bir kaç defa pompalayın.
  • Eğer bıraktığınızda fren pedalı sonuna kadar gidiyorsa, sorununuz fren ana merkezde olabilir.


2-Fren kaliperinin içindeki pistonun contasını kontrol ettirmekte fayda var. Ustalık gerektirir, önerimiz çok bulaşmamanız. 

3-Eğer pedal tamamen yumuşadıysa, hatta en sonda bile fren tutmuyorsa araç hidrolik kaynatıyor olabilir. Bu ne demek? Fren kaliperlerinden biri takılı kalmış olabilir. Takılı kalan parça balataları sürekli sıkar. Yeni araçların göstergelerinde hidroliğin kaynadığını görmeniz mümkün. Eğer yolda bu problemle karşılaşırsanız mutlaka kenara çekin ve servis çağırın.

3. seçenek diğer 2 seçeneğe göre daha fazla karşılaşılıyor. Tekerlekleri kontrol edin. Hangi teker sıcak ise muhtemelen o tekerdeki kaliper takılı kalmıştır. Burada ustadan duyacağınız cümle tam olarak ''Frenlerin havasını aldım'' olacaktır. Bu işlemden sonra ara ara fren hidrolik yağını kontrol ettirmenizde fayda var. Yağ düşüklüğü fren sisteminde hava oluşmasına sebep olur.

BenzinLitre İyi Yolculuklar diler.


Tüm içerikler okundu!

Next page