BENZİNLOG
06
kasım
2019
Araç Bakım
Fren Kaliperi Nedir?

Fren Kaliperi Nedir? Fren Kaliperi Ne İşe Yarar?

Aracı durdurmak veya yavaşlatmak için balatalar, disk ve hidrolik sistemi ile birlikte hareket eder. Çoğu aracın fren sisteminde önler disk, arkalar kampanadır. Bazı araçların ise dört tekeri de disk fren sistemidir. Bir aracın dört lastiği de disk fren ise hepsinde fren kaliperi olacaktır. Otomobilin iki diski ve iki kampanası varsa, sadece önlerde kaliper olacaktır.

Fren kaliperi, disk fren sistemlerinin en önemli parçalarından biridir. Pedala basıldığında, fren hidroliği basıncı ana silindir içinden kalipere itilir. Bu durum kaliper içindeki pistona basınç uygular ve fren balatalarını disklere doğru bastırır. Fren kaliperi, janta dışarıdan bakıldığında diski kavramış gibi görünen, frenlemeyi meydana getiren hidrolik bir parçadır.  

Fren Kaliperi Neden Bozulur?

Fren kaliperlerinin bozulmasının arkasındaki en önemli sebep sürtünmeden kaynaklanan ısıdır. Bu ısı  fren kaliperi içindeki contalara zamanla zarar verir. Fren sistemi hidrolik bir sistem olduğundan parçaların sürtünmeleri ve aşınmaları bozulma sebepleridir. Zaman geçtikçe fren kaliperi bozulabilir yıpranabilir ve zamanla performansını kaybededebilir. Fren kaliperleri kirlendiğinde veya paslandığında aracınızı sanayiye bir ustaya götürmeniz gerekir.

Fren Kaliperi Arızası Nasıl Anlaşılır? Arıza Belirtileri Nelerdir?

- Frenlerden gelen anormal gıcırtı sesleri geliyorsa, fren kaliperi sesi geliyorsa

- Sürüş esnasında frene basıldığında, araç sert bir şekilde sağa veya sola çekiyorsa

- Fren pedalı yumuşuyorsa ve hafifçe basıldığında süngerimsi bir şekilde zemine kadar iniyorsa

- Fren hidroliği sızıntıları meydana geliyorsa

- Fren pedalını bıraktığınızda sağa sola sallanma oluyorsa

Fren kaliperi arızası bu belirtilerle anlaşılabilir.

Aracınızın fren sistemini düzenli aralıklarla kontrol ettirmeli ve bakımlarını yaptırmalısınız. Fren pedallarının yumuşadığını fark ederseniz, fren sistemini kontrol ettirmenizin zamanı gelmiştir. Fren sistemi aracınız için ihmal edilmeyecek kadar önemlidir. Güvenli sürüş için aracınızın bakımını kontrol altında tutmanız gerekir.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page