BENZİNLOG
26
temmuz
2021
Otomobil
Fren Hidroliği Nedir?

Fren Hidroliği Nedir?

Aracınızın en önemli güvenlik sistemlerinden bir tanesi fren sistemidir. Hidrolik frenler, günümüzde en çok kullanılan fren sistemi çeşitlerinden biridir. Hidrolik fren sistemlerinde, fren hidroliği denen bir tür sıvı kullanılır. Bu yazımızda "Fren Hidroliği Nedir?" sorusunun cevabını vereceğiz.

Bir tür hidrolik akışkan olan fren hidroliği, gücü aracınızın fren sistemine aktarır. Böylelikle, ayağınızı fren pedalına koyduğunuzda aracınızın durmasını sağlar. Fren sistemindeki metal parçaları paslanmaya karşı koruyan fren hidroliği sıvısı, sistemde yer alan conta ve keçelerle senkronize şekilde çalışır.

Fren hidroliği aracınızın kritik bir bileşenidir. İhtiyaç anında ya da acil durumda frene bastığınızda balataların hemen tepki göstermesi, hidrolik fren yağının performansıyla doğru orantılıdır. En büyük tehdit olan havadan nem emilmesi veya zamana bağlı olarak etkinliğin kaybedilmesi gibi fren hidroliğinin kalitesini düşürebilecek etmenler, sistem performansına zarar verir ve sonuç olarak aracınızın frenleme yapmasını engelleyebilir.Fren Hidroliği Değişimi 

Fren hidroliği zamanla azaldığında seviye sensörü tarafından sinyal gönderilir ve gösterge panelinde uyarı verilir. Kısa sürede müdahale edilmediğinde fren sistemine hava gireceğinden aracınızın frenleri tutmayabilir. 

Fren hidroliği eskidikçe veya nem kaptıkça, kahverengi tonlarında bir renk alır. Bu nedenle rengi değişmeye başlayan fren hidroliği, değiştirilme zamanının geldiğine işaret eder. Halk arasında fren hidroliğinin iki yılda bir değiştirilmesi gerektiği gibi yanlış bir algı vardır. "Fren hidroliği ne zaman değiştirilir?" sorusuna verilecek en doğru cevap ise "Fren hidroliği her yıl değiştirilmelidir." olur. Güvenliğiniz için oldukça önemli olan fren hidroliği değişimi her yıl atlanmadan yapılmalıdır. İşlemi kendi başınıza değil, bir profesyonelin yardımıyla yaptırmanızı tavsiye ederiz.


Otomobil parçaları ile ilgileniyorsanız sizi "Rot ve Balans Ayarı Nedir?" başlıklı yazımıza bekleriz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page