BENZİNLOG
14
temmuz
2021
Araç Bakım
Otomobil
Fren Balatasının Ömrü Ne Kadardır?

Fren Balatasının Ömrü Ne Kadardır?  

Otomobiller fabrikadan çıktıktan sonra bazı zamanlar bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu zaman kesin belli olmamakla birlikte, yıllık bakım hariç, birçok değişkene bağlıdır. Frenler de otomobil için hayati derecede önem arz eden ve bakımı yapılması gereken parçalardır. Bir otomobil için hızlanmadan daha önemli şey durma kabiliyetidir. Peki fren balatasının ömrü ne kadardır? Fren balatasının bakımı ne zaman yapılmalıdır? Gelin şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.Fren balatası araçlarda 2 ya da 4 adet bulunur. Bazı otomobillerde yalnızca ön iki tekerde bulunan fren balatası, bazı araçlarda 4 tekerde de bulunabilir. Ayrıca Fren balatası otomobillerde en çabuk deforme olan parçaların başında gelir. Bu nedenle sık sık kontrol edilmelidir. Fren balatasının ömrü kullanım tarzına ve kullanılan parçanın kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama bir sürücüyseniz, aracınızı agresif yani sürekli hızlı sürüp çok fazla fren kullanmıyorsanız ve kalitesiz bir fren balatası kullanmadıysanız 40-50 bin kilometrede bir değiştirmeniz sizin için güvenli olacaktır. 

Fren balatasının değişme zamanını anlamanın yolları da elbette var; balatanın kalınlığı, frenlerden gelen ses, fren pedalına basma oranı.

  • Balata Kalınlığı: Kullanılmamış fren balatasının kalınlığı değişmekle birlikte genelde 13-15 mm civarındadır. Fren balatası kullanıldıkça bu sayı azalır. 5 mm kalınlığın altında ise kesinlikle değiştirilmesi gerekir.

  • Frenlerden Gelen Ses: Balatalar inceldikçe altındaki metal levha ortaya çıkar ve frene bastıkça oradan sürtünme, gıcırtı sesi gelir. Frene bastığınızda bu ses geliyorsa balatalarınız oldukça incelmiş, değişme zamanı gelmiş demektir. 

  • Fren Pedalına Basma Oranı: Durmak yahut yavaşlamak için fren pedalına daha fazla kuvvet uyguluyorsanız ve artık fren mesafeniz oldukça düştüyse buradan da fren balatalarının değişmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.   

Fren Balatasının Ömrü Nasıl Uzatılır?

Fren balatasının ömrünün ne kadar olduğunu ve fren balatasının ne zaman değişmesi gerektiğini anladık. Peki fren balatasının ömrü uzayabilir mi? Fren balatasının ömrü nasıl uzatılır? Bu soruların cevapları oldukça basit.  

  • Öncelikle agresif sürüş, fren balatasına hatta yalnızca fren balatası değil otomobilin her türlü aksamına kötü etki eder, ömrünü kısaltır. Bu nedenle ilk önerimiz sakin sürüş.
  • İkinci olarak olabildiğince az frene basmak. Fren balatası freni kullandıkça aşınan bir parça. Bu nedenle ne kadar az kullanırsak o kadar az aşınır ve ömrü uzar. 

Motor yağı da frenler gibi yine otomobiliniz için oldukça önemli bir etken. Bu nedenle motor yağını bazı zamanlar değiştirmek gerekir. Peki motor yağı ne zaman değiştirilmeli? Bu sorunun cevabını Motor Yağı Ne Zaman Değişir? yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page