BENZİNLOG
26
ağustos
2021
Gündem
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakıma Mı Giriyor?

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakıma Mı Giriyor?

İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul Boğazı'ndaki üç köprüden biri olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü büyük bakıma alınıyor. Proje kapsamında asma kabloları değişecek olan köprünün aynı zamanda döşenen malzemelerinin bakımları, asfalt, teknik alanların yenilenmesi, tırabzan ve korkuluklarının onarımı  gibi işleri de yapılacak.

Davet usulüyle yapılan ihale, 508 milyon 312 bin liraya Japon IHI Infrastructure ile Makyol İş Ortaklığı'na verildi. Köprünün bakıma girmesiyle beraber "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ne kadar bakımda kalacak?" sorusu da merak edilen sorular arasına girdi. 6 Ağustos günü imzalanan sözleşmeye göre 900 gün sürecek iş 7 Şubat 2024'te tamamlanacak.

Yapılan açıklamaya göre 2013 yılında yapılan onarımda FSM'de hasarlı askı kablolarının tespit edildi ve ciddi hasar gören kabloların bir kısmı acil olarak değiştirildi. Bu tespitin ardından köprünün tüm askı kablolarının genel denetimi yapıldı. Sonuç olarak Karayolları Genel Müdürlüğü köprünün tüm askı kabloları için askı kablo değişiminin gerekli olduğunu anladı ve projeyi gerçekleştirmeye karar verdi. 

Sözleşmeye göre başlayan inşaatla ilgili henüz bir makamdan resmi bir açıklama gelmedi. Yaklaşık 3 yıl sürecek Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bakımının, hayatı ne kadar etkileyeceği merak ediliyor.

Benzinlitre güvenli ve huzurlu yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page