BENZİNLOG
25
mayıs
2021
Araç Bakım
Etkili Araç Temizliği İçin Tavsiyeler

Etkili Araç Temizliği İçin Tavsiyeler 

Otomobil pek çok insanın yaşamında önemli bir rol oynamaktadır. Kimisi her gün arabasıyla ilgilenirken kimisi sadece hafta sonları otomatik yıkama makinesine arabasını götürmekle yetinmektedir. Fakat kim nasıl davranırsa davransın, araç temizliği herkesin önemsemesi gereken bir konudur. Biz de bu yazımızda etkili araç temizliği için tavsiyeler vereceğiz. Araç temizliği dendiği zaman iç ve dış temizlik olarak irdelemek daha sağlıklı olacaktır. 

Aracın dış yüzeyini temizlemek için en yaygın uygulamalardan birisi pasta ciladır. İkisi de ayrı işlemler olsa da birbirini takip eden işlemler olduğu için herkes tarafından tek bir işlem olarak bilinir. Pasta işlemi aracı sıvıyla zımparalamak anlamına gelirken, cila ise hem aracı parlatmak hem de boyayı korumak adına yapılan bir işlemdir.

Aracınız üzerinde bulunan küçük çaplı hasarlı gidermek için pasta işlemi uygulamak ilk yapılması gerekenlerden. Cila işlemi ise zımparaladığımız katmanı parlatmak ve boyayı korumak adına yapılması gereken ikinci işlemdir.Arabaların dış yüzeyi daha çok kötü şartlara maruz kalsa da arabanın iç yüzeyi de sık kullanıldığı için kirlenmeye çok açıktır. Bu kirliliğin önüne geçerek araç temizliği için tavsiyelerimiz bulunmaktadır:

Araç koltuk temizleme : Araç koltuğunu temizlemek için en önemli husus tekstildir. Koltuğunuzun deri ya da kumaş olmasına bağlı olarak araç temizliği önerileri değişebilir. Koltuğunuzun yapısına uygun olan ürünleri seçip yumuşak bir bezle temizleme işlemini tamamlamalısınız.

Paspas temizliği: Yine aynı şekilde paspasınızın halı veya kauçuk olmasına bağlı olarak temizlik önerileri değişebilir. Kauçuk paspas kullanıyorsanız su ve köpükle yıkayabilirsiniz. Halı paspasta ise daha dikkatli olup elektrikli süpürge yardımıyla temizlik yapabilirsiniz.

 Plastik yüzeyin temizliği: Araçların daha çok kapılarında ve ön konsollarında bulunan plastik yüzeyleri marketlerde satılan kimyasallarla temizleyebilirsiniz.

Havalandırma temizliği: Havalandırma bölgelerini, klimayı en güçlü ayara getirerek minik bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.


Oto yıkamayla alakalı diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayın.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler.  

Tüm içerikler okundu!

Next page