BENZİNLOG
23
nisan
2019
Yakıt
Etanol Yakıt Fiyatları

Etanol Yakıt Fiyatları

Etanol Mısır, şeker kamışı ve çeşitli bileşenlerden oluşan bir çeşit biyoyakıttır. Çevreci ve yenilenebilir bir yakıttır. Fosil yakıt ihtiyacınız azaltmak amacıyla arabalarda kullanılır. En popüler 2 etanol yakıt tipi E5 ve E10’dur. Almanya ve Brezilya fosil yakıt tüketimini ve arabaların çevreye verdiği zararı azaltmak için akaryakıtta etanol kullanmaktadır. Bu ülkelerde etanol yakıt fiyatları ise şu şekilde : 

Almanya Etanol Yakıt Fiyatları 

Nisan 2019 itibariyle Almanya etanol yakıt fiyatları 1.43 Euro seviyesinde. Ocak ayında ise 1.31 Euro’ydu. 

Kaynak : globalpetrolprices.com

2019 yılında Almanya etanol yakıt fiyatlarına grafikten ulaşabilirsiniz. 

Brezilya Etanol Yakıt Fiyatları

Brezilya’da etanol yakıt fiyatları Nisan 2019 itibariyle 4,36 Brezilya Reali seviyesindedir.Bu değer 6,45 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Brezilya etanol yakıt fiyatları 2019 yılında 4,17 Brezilya Reali seviyesine kadar düşmüştür (6,17 Türk Lirası) 

Kaynak : globalpetrolprices.com


2019 yılında Brezilya etanol yakıt fiyatlarına grafikten ulaşabilirsiniz.
Brezilya etanol yakıt kullanımında öncü ülkedir. Ülkeden satılan benzinin içimde %25 oranında etanol bulunmaktadır. Bu oran hükümet tarafından belirlenmiştir. Ülke akaryakıt fiyatlarına baktığımızda etanol yakıtı benzine göre %30-40 civarında daha ekonomiktir. 

Etanole geçiş süreci devlet teşviğiyle gerçekleşmiştir. Günümüzde fosil yakıtlara alternatif arayışı konusu oldukça öncelikli. Etanol bu yöndeki adımlardan biri. Uzun vadede Çin, Hindistan, Hollanda, Almanya gibi ülkeler benzinli ve dizel araçların kullanımınız %5 ile %10 arasında bir seviyeye düşürmeyi planlıyor. 

Tüm içerikler okundu!

Next page