BENZİNLOG
04
mart
2019
Yakıt
Etanol Nedir? Arabaya Etanol Koymak

ETANOL NEDİR? Arabaya Etanol Koymak

Bir çeşit biyo yakıt olan etanol araç tutkunları için aslında oldukça popüler bir kavram. Yine de etanol nedir sorusunun cevabı çok bilinmiyor. Etanol hem yakıt hem de motor katkısı olarak kullanılabilir. Mısır, şeker kamışı ve çeşitli bileşenlerden oluşan etanol yüksek oktan sayısına sahip olması sebebiyle otomotiv sektöründe fazlasıyla karşınıza çıkabilir. 

Arabada Etanol Nasıl kullanılır?

Etanol bizim bildiğimiz oktan sayısı olan 95 ve 97’den daha fazla, 105+ oktan sayısına sahiptir. Fakat etanol kurşun sayısı olarak avantajlı olsa da standart yakıta oranla %30 daha enerjiye sahiptir. Yani full depo etanol, full depo standart yakıta göre %30 daha az km katetmenize sebep olur. Etanol günlük kullanım için o kadar da ekonomik olmayan fakat modifiyeli ve yüksek performans gerektiren araçlarda oldukça verimli bir yakıttır.

Etanol ile Çalışan Modifiyeli Yarış Arabası

Her araç motoru etanol katkısı için uygun yapıda değildir. Bu sebeple yeni nesil araçların moturu bu katkıya yada etanol ile çalışacak yapıya uygun bir şekilde üretilir. Saf benzin ile çalışan bir aracı full etanol yakıt ile çalıştırmak için standart karbüratörden +40 daha büyük bir karbüratör gereklidir. 

Çevreci ve yenilenebilir bir yakıt olan etanol Türkiye’de çok yaygın değil. Ama 2014 yılından itibaren benzin türlerinin tamamında %4 oranında etanol mevcut. Başlatılan bu uygulamanın amacı yerli olarak üretilen etanol katkısıyla akaryakıt kullanımını düşürmektir. 

En çok bilinen etanol karışımları e10, e5 ve e85’tir.   Türkiye’deki versiyonları ile kıyasladığımızda 

  • 95 oktan ve 98 oktan kurşunsuz benzin E5 olarak;
  • SP95-E10 tipi kurşunsuz benzin E10 olarak
  • Etanol bazlı yakıt ise E85 olarak bilinir.

Tüm içerikler okundu!

Next page