BENZİNLOG
10
mayıs
2021
Otomobil
Gündem
Eşel Mobil Sistemini Kim Getirdi

Eşel Mobil Sistemini Kim Getirdi ?

Eşel Mobil kelimesi Fransızca "échelle mobile" kelimesinden Türkçemize geçmiş olup kısa tanımıyla hareketli ölçek anlamına gelmektedir. Peki nedir bu eşel mobil dediğimiz şey ? Eşel mobil sistemine, çalışan toplumun satın alma gücünü stabil tutmak için yapılmış bir düzenleme demek hiç de yanlış olmaz. Somut bir örnek olması açısından, bireyin hayat pahalılığında meydana gelen %10'luk artıştan etkilenmemesi için işçi ücretine de %10'luk bir artış gelmesi diyebiliriz.

Bu konuyla alakalı başka bir soru da, herkes için yararlı olacak bu eşel mobil sistemini kim getirdi? Eşel Mobil kelimesini biz ilk defa Prof. Dr. Necmettin Erbakan' dan duyduk. Dönemin Başbakanı olan Necmettin Erbakan,  "Bizim hedefimiz adil ekonomik düzeni kurmaktır" sözleriyle  Türkiye'ye eşel mobil sistemini getirdi. Çeşitli alanlarda kullanılan eşel mobilin, araç yakıtları için olan kısmından da bahsetmek istiyoruz.Akaryakıtta Eşel Mobil

Akaryakıt sektöründe eşel mobil; benzin, otogaz gibi akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV'nin normal olmayan fiyat artışlarına göre indirgenmesi ya da yükseltilmesiyle uygulanan bir sistemdir. Tabi bu sistemin iyi tarafları olduğu gibi bazı kötü tarafları da bulunuyor. Her fiyat değişikliğinin ÖTV'den karşılanması güç bir durum olduğu için zaman zaman yüksek ÖTV ayarlamaları uygulanabiliyor. Bu yüzden bazen sürekliliğinin sağlanmasında sıkıntılar çıkabiliyor. Eşel mobil ilk defa 17 Mayıs 2018 ve 8 Ocak 2019 tarihleri arasında uygulandı. İkinci bir uygulama ise 13 Mart 2019 tarihinde LPG ile başladı. Bu yararlı sistem, benzin fiyatı 30 kuruş artmış olsa bile bireyin cebine olumsuz etki etmemektedir. 

 


Yazımızda da belirttiğimiz gibi eşel mobil sistemi olduğu sürece fiyat artışlarından korkmanıza gerek yok. Ama siz siz olun, akaryakıt fiyatlarından her an haberdar olabileceğiniz bir yer bulun. BenzinLitre uygulamasından ve instagram hesabından  fiyat değişikliklerine ulaşabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli ve keyifli yolculuklar diler..

Tüm içerikler okundu!

Next page