BENZİNLOG
30
aralık
2019
BenzinLitre
Eren Bali Kimdir?

EREN BALİ KİMDİR?

Udemy Kurucusu Eren Bali Silikon Vadisi'ndeki Türk Girişimci

Milyonlarca insanın ücretsiz ulaşabileceği ders içerikleri çıkarmak amacıyla tasarlanan ‘’Udemy’’ kurucusu Eren Bali, başarısı Silikon Vadisi’ne ulaşan bir Türk girişimcidir. Milyar dolarlık ilk Türk internet şirketinin kurucusu olma özelliği taşıyan Eren Bali, eğitim teknolojilerine yön gösteren bir vizyonla çalışmalarına devam etmektedir. 

Malatya’da dünyaya gelen Eren Bali, ilkokulu küçük bir köy okulunda birleştirilmiş sınıfta okumuştur. Malatya Fen Lisesi’ni bitirdikten sonra ablasının ODTÜ’de okuması sebebiyle Eren Bali de ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tercih etmiştir. Ortaokuldan arkadaşı olan Oktay Çağlar ile yaptığı farklı projeler Udemy’nin temellerini oluşturmaya başlamıştır. Zorlu geçen çalışmalarının ardından her şeyi geride bırakarak hayallerinin peşinden koşmak üzere Silikon Vadisi’ne giden 2 genç girişimci Silikon Vadisi’ne gitmenin yetmeyeceğini oraya gittiklerinde anlamışlardır. Fakat püf nokta şudur ki fikirlerine olan inançları ve azimli çalışmaları hiç durmadan devam etmiştir. 

Yaşam Boyu Eğitim Vizyonu

Tam 6 ay boyunca 57 farklı yatırımcıdan red alan fikirlerinin hak ettiği değeri bulması için oldukça zorlu günler geçirmişlerdir. Tüm yatırımcılar sertifika alınmadan verilecek olan eğitimlerin yetersiz geleceğini düşünmüşler ve fikri genellikle bu sebeple reddetmişlerdir. Ancak Eren Bali’nin vizyonu sertifikaların ötesinde eğitimin sürekli ve yaşam boyu olması gerektiğidir. Kişi sertifika veya diploma gibi karşılıklar aldığında öğrenmenin bittiğini düşünebilir, oysa eğitim yaşam boyu devam etmelidir. Eren Bali dışında bu muhteşem vizyona sahip olan biri daha vardır: 250’den fazla girişime yatırım yapan Dave McClure. Onun liderliğindeki 11 melek yatırımcı, 2010 yılında Udemy’yi 1 milyon dolar fonladı.Dave McClure isimli melek yatırımcı sayesinde 1 milyon dolar fon toplamayı başaran Eren Bali ve Oktay Çağlar Udemy’nin bugünlere ulaşmasındaki en önemli adımı atmışlardır. 

Eğitim Teknolojilerinin Geleceği

Eren Bali eğitim teknolojileriyle ilgili şunları kaydetti: ‘’Eğitim teknolojileri pazarını önümüzdeki aylarda şekillendirecek üç büyük trend görüyoruz. Mobil öğrenme, büyük veri, kişiselleştirme ve yetenek temelli öğrenme gözden kaçırmamanız gereken trendler. Milyonlarca insan bilgisayar erişimi olmasa bile artık kendi becerilerini kendi istedikleri gibi geliştirmeye özgürlüğüne sahipler. Eğitimin büyük bir kısmının gelecek birkaç yıl içerisinde mobil cihazlara kayacağını düşünüyoruz. Büyük veri; eğitim metotları ve öğrenci davranışlarına dair anlayışımızın geliştirecek bir başka trend.’’

Tüm içerikler okundu!

Next page