BENZİNLOG
04
mayıs
2018
Benzinlik
EPDK
EPDK No Nedir?

EPDK, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı olarak 2001’den bu yana aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Merkezi Ankara’dır ve herhangi bir taşra teşkilatı yoktur. Kurumun amacı elektrik, doğal gaz, petrol ve LPG'nin tüketici kullanımına sunulurken çevreyle uyumlu, kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir şekilde, rekabet ortamında aktif kalabilecek, mali olarak güçlü, sürekli ve güvenilir bir enerji piyasası oluşturmaktır. Bu büyük pazarın düzenlenmesini ve denetimini sağlayacak olan yine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumudur. (EPDK)


Petrol piyasasında EPDK, rafinaj, işleme, tesis kurulması, dağıtım, taşıma, lisans ve fiyat takibi gibi konularda, LPG piyasasında ise dağıtım, taşıma, otogaz bayilik faaliyetleri, depolama, LPG tüpü imalatı, muayene, tesis kurulması ve işletmesi için lisans verme, piyasa içinde aktif bir şekilde yönlendirme, gözetim ve denetim faaliyetlerinin yapılması konularında yetkili ve sorumludur.


EPDK’a kayıtlı olan tüm tesislere verilen lisanların, düzenleme ve denetim faaliyetlerinin kolay ve kusursuz işlemesi için numaralandırılmasıyla EPDK no’ları oluşur. Yaklaşık 13bin tesisten oluşan  akaryakıt pazarında tüm bu tesislerin listelenmesi, yürütülmesi, denetlenmesi ve sonrasında sonuçların raporlanması açısından EPDK no büyük önem taşımaktadır. EPDK no ile düzenlenen veriler bize enerji piyasası konusunda bilgi alma ve analiz yapma şansı verir. EPDK no’ları tüm bu karışık ve milyonlarca data içeren sistemi bize okunur ve anlaşılabilir hale getirir.

LPG lisans no da petrol lisans numarasıyla aynı sistemde işler. Lakin LPG lisansı almak petrol lisansına göre daha kapsamlı ve karışıktır. LPG lisansına yazılı başvurulması halinde kuruldan en geç 60 gün içinde sonuç çıkar. Bu başvuru süreci LPG Otogaz Bayilik, LPG Tüpü Muayenesi, Tamiri ve Bakımı, LPG Tüpü İmalatı, LPG Taşıma lisansları olarak LPG Piyasası Dairesi Başkanlığınca değerlendirilir. Onaylanması halinde tesis listedeki yerini alır.

BenzinLitre uygulaması tüm akaryakıt istasyonlarını EPDK no’ları listelemekte ve güncellemeleri gün be gün takip etmektedir. Enerji Lisans’tan sonra Türkiye’deki en temiz ve en güncel istasyon datasını BenzinLitre’de bulabilirsiniz.


Tüm içerikler okundu!

Next page