BENZİNLOG
31
ekim
2019
EPDK
EPDK Başkanı Kimdir?

EPDK Başkanı Kimdir?

EPDK başkanı görevinde 2014 yılından bu yana Mustafa Yılmaz bulunmaktadır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kısaltması olan EPDK elektrik piyasalarının düzenlenmesi amacıyla 4628 sayılı Yasa ile 2001 yılında kurulmuştur. Daha sonra çeşitli kanunlarla doğal gaz, petrol ve LPG piyasalarının da düzenlenmesi görevi verilmiştir. EPDK yıllık 120 milyar dolar ticaret hacmiyle ve 30 binin üzerinde lisanslı şirketin faaliyet gösterdiği elektrik, petrol, doğal gaz ve LPG piyasalarını düzenleyip denetlemekle görevli olmasından dolayı Türkiye ekonomisi için önemli bir kurumdur.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Kimdir?

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1966 yılında Gaziantep Nizip’te doğdu.

1984-1988 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul'da 1989 yılında serbeste avukatlığa başladı.
1993-2004 yılları arasında enerji sektöründe avukat olarak görev aldı. Aynı dönemde bazı sivil toplum örgütü faaliyetlerine katkıda bulundu.
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 21 Şubat 2004 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile EPDK Kurul Üyeliği görevini üstlendi.
28 Ocak 2010 tarihinde EPDK İkinci Başkanı olarak görevlendirildi.
20 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile EPDK Başkanı olarak atanan Yılmaz, görev süresinin bitmesi üzerine 1 Mart 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla da EPDK Başkanı olarak ikinci kez atandı.

Mustafa Yılmaz'ın başkanlığı döneminde, EPDK’nın uluslararası platformda etkinliğinin artırılması için başlatılan çalışmalar daha da artmıştır. Bu dönemde, EPDK'nin ev sahipliği ve başkanlığında 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu İstanbul'da toplanmış ve EPDK, üyesi bulunduğu Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) ve Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği (MEDREG)'in aktif bir üyesi olmuştur. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, aynı zamanda ERRA Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütmektedir.

İngilizce bilen Mustafa Yılmaz, evli ve üç çocuk babasıdır.

Tüm içerikler okundu!

Next page