BENZİNLOG
09
mart
2021
Yakıt
EPDK
EPDK Açıkladı: Akaryakıt Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

EPDK Açıkladı: Akaryakıt Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

EPDK Petrol Piyasası Dairesi Grup Başkanı Özgür Çakır, 2019 yılında 574 istasyondan numune alındığını ve bu alınan numunelerden sadece 3 tanesinde teknik düzenlemelere aykırı çıktığını söyledi. Özgür Çakır, “Yani yüzde 99,72 gibi bir oran yakaladık akaryakıt kalitesinde” dedi. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Petrol Piyasası Dairesi Grup Başkanı Özgür Çakır,  canlı yayınına katılarak, akaryakıt alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı. Peki akaryakıt alırken nelere dikkat etmeliyiz? Akaryakıt fiyatları kaliteye bağlı mı? Alınan yakıtta sorun olduğunu anladığımızda ne yapmalı? Akaryakıt şikayet hattı nedir ? Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) hakkında konuşan Özgür Çakır, 2021 yılı itibariyle TÜİK 24 milyon 256 bin 741 kayıtlı aracın olduğunu açıkladı. Her sene bu sayı git gide artmakta. Araç sahiplerinin en fazla akıllarında olan şeylerden birisi elbette ki akaryakıt fiyatları ve kalitesi oluyor. Bunun için de akaryakıt alırken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında aşağıdaki açıklamaları yaptı:

Akaryakıt Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• "Katkılı ve Pahalı Akaryakıt  Daha Kalitelidir" anlayışı doğru değildir.

Akaryakıtın kalitesi satıldığı şehirlere göre değişmez.

Akaryakıt kalitesi her lisanslı bayide aynıdır.

• 1 kuruştan ne olacak demeyin. 1 kuruş yılda 300 milyon TL yapıyor. Bunları bilerek büyük ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz.

• Bayiler arası fiyat farkı, akaryakıt kalitesinden kaynaklanmaz.

• İstasyondan alınan akaryakıt nedeniyle araçta oluşan zararı, bayinin karşılaması zorunludur (bu durumlar mutlaka akaryakıt fişini almalısınız).


Akaryakıt Şikayet 

Ülkemizde benzin istasyonu şikayetleri her ne kadar az olsa da eğer başınıza böyle bir durum gelirse yapmanız gereken EPDK'ye şikayette bulunmanız veya ilgili istasyon markasının iletişim kanallarından şikayetinizi bildirebilirsiniz. Benzin İstasyonlarını Nereye Şikâyet Edebilirim? yazımızdan detaylı açıklamalara ulaşabilirsiniz.

BenzinLitre uygulamasıyla istasyonlardaki güncel fiyatlara anlık olarak ulaşıp çok kolay şekilde tasarruf edebilirsiniz. BenzinLitre ile ekonomik yolculuklar dileriz...

Tüm içerikler okundu!

Next page