BENZİNLOG
01
nisan
2019
Yakıt
Araç Bakım
Enjektör Temizleyicinin Faydası Var Mıdır?

Enjektör Temizleyicinin Faydası Var mıdır?

Dizel araçlarda depoya dökülen mazot katkısı aslında araç severleri ikiye ayırıyor. Kimi oldukça verimli olduğunu söylerken, diğerleri hiçbir işe yaramadığını iddia ediyor. Bu yazımızda durumu netleştiriyoruz. Peki gerçekten enjektör temizleyicinin faydası var mıdır?

Biraz teknik olacak ama;
Dizel, benzine göre daha ağdalı, koyu kıvamlıdır. Alt kalorifik ısı daha düşüktür. Dizel motorlar yanma ile değil patlama ile çalışır. Gürültü çıkarması da bu sebeptendir. Dizel yakıt araçta sıkıştırma esnasında yanma odasının içerisine püskürtülür. Pistonlar çalışır. Şimdi bu bilgilere bakarak enjektör temizleyicinin faydası var mıdır? Görelim.

Kalitesiz enjektör temizleyicisi hem yakıt pompanıza hem motorunuza zarar verebilir. Yanma odasında aşınmalara, enjektörün zarar görmesine ve aracın mavi duman atmasına sebep olur. Dizel aracınıza katkı karıştırarak, pistonun sıkıştırma zamanının sonunda püskürtülen yakıtın daha çabuk alev almasını sağlarsınız. Kalitesiz katkı vuruntuya sebep olur.  Deponuz kirliyken katkı kullanmanız ise enjektörünüzü temizlemek yerine tıkanmasına sebep olabilir. Kaliteli enjektör temizleyicinin faydası vardır. Bu noktada size önerimiz würth mazot katkısı gibi kaliteli markaları tercih etmenizdir. Diğer ürünlerin yorumlarına da baktığınızda da pek faydalı olmadığını göreceksiniz.

Enjektör Temizleyicinin Faydaları

Yakıtın silindir içerisinde daha iyi yanmasını sağlayıp motorun sessiz ve yumuşak bir şekilde çalışmasını sağlar.
Motor içerisinde oluşan kurum ve emisyonların zaman içerisinde motora veya yakıt sistemine zarar vermesinin önüne geçer.
Enjektörlerin ve yakıt sisteminin diğer parçalarının temizlenmesin sağlar.
Yakıt filtresinin ömrünü uzatır.
EGR ve egzoz sistemini temizleyerek emisyonlarının azalmasını sağlar.
Yakıtın silindir içerisinde daha iyi yakılarak yakıt tasarrufu sağlar.
Rölantinin bozuk çalışmasını önler.
Motordaki ivmelenme direncinin azalmasını ve güç kaybının önlenmesine katkı sağlar.


Tüm içerikler okundu!

Next page