BENZİNLOG
12
haziran
2020
Araç Bakım
Araç Bakım
Engelliler Motorlu Taşıtlar Vergisi Öder mi?

Engelliler Motorlu Taşıtlar Vergisi Öder mi?

2018 yılında Maliye Bakanlığı tarafından alınan karar ile engelli vatandaşlarımızı trafiğe ve sosyal hayata daha çok katmak adına çeşitli vergi avantajları sağlandı. Peki bu avantajlar kapsamında, engelliler motorlu taşıtlar vergisi öder mi?

Engelliler MTV'den Muaf

MTV'nin yanı sıra Bakanlık tarafından alınan karara göre ÖTV ve Gümrük vergisi muafiyeti de engelli vatandaşlarımıza sağlandı. Eğer aracı Türkiye'den alırsanız ÖTV ödemiyorsunuz. Engellilik derecesi yüzde 90 yada daha yüksek ise araç satın aldığınızda 5 yılda 1 olmak üzere ilk alımı ÖTV'den istisna tutuluyor.Engellilik derecesi yüzde 90'ın altında ise şahsi kullanım için engelliliğinize uygun araç almanız halinde bu muafiyete sahipsiniz. 

MTV'ye dönecek olursak, engellilik oranı %90'ın üzeriyle MTV ödemezsiniz. Eğer engellilik oranı yüzde 90'ın altındaysa, durumu sağlık raporu ile teyit edip kendi adınıza kayıtlı ve tescilli taşıtlarında MTV muafiyetinden faydalanabilirsiniz. 

Engelliler KDV Öder mi?

KDV konusunda ise durum daha farklı. Engelli vatandaşların araçları için özel bir muafiyet veya indirim bulunmuyor. 

Konuyu kanun kapsamında incelemek isterseniz  (MTV K. Md. 4/1-c) üzerinden ulaşabilirsiniz. Otomobiller için yasada belirtilen şartlar çerçevesinde MTV ve ÖTV hesaplanmıyorken, KDV içinse istisna söz konusu olamıyor, otomobil alırken KDV’si ödeniyor.

Tüm içerikler okundu!

Next page