BENZİNLOG
19
temmuz
2021
Otomobil
Engelli Raporuyla Araç Almak 2022

Engelli Raporuyla Araç Almak 2022

Araç fiyatları ülkemizde dudak uçuklatıyor. Bu sebeple insanlar daha uygun fiyata araç almak için farklı yollar arıyor. Bunlardan biri de engelli raporuyla araç almak 2022. Çünkü engelli raporuyla alınan araçlara ÖTV indirimi uygulanıyor. Peki engelli raporuyla nasıl araç alınır? Hadi inceleyelim!

1- Engelli Sağlık Kurulu Raporu

Engelli raporuyla araç almak için her şeyden önce bireyin engelli sağlık kurulu raporuna sahip olması gerekir. Bu raporda çeşitli kriterler göz önüne alınır. Bunun yanında aracı bireyin kendisi kullanacaksa farklı, başkaları kullanacaksa farklı kriterler aranır. 

2- H Sınıfı Sürücü Belgesine Sahip Olmak

İkinci şart olarak sürücü belgesine sahip olmak. Engelli bireyler için onlara özel yapılan ehliyet sınavı sonucunda alınan H sınıfı sürücü belgesi engelli raporuyla araç almak için gerekli temel şartlardan biri.

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

Engelli araç alabilmek için minimum %40 engellilik raporu olmalı. Raporda, engelli bireyin “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumunun olmadığı belirtilmiş olmalıdır. Bunun yanında %90’ın altında engeli olan sürücü, araçta engeline uygun özel aksam yaptırmak şartıyla ÖTV ödemeden araç satın alabilir. Bu özel aracın farklı kişiler tarafından kullanılması yasaktır. Ayrıca bireyin engel durumu araç kullanmasına izin vermiyorsa ve engellilik oranı %90 ve üzerindeyse, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları araç satın alabilir. Araç satın alma işlemi sırasında, aracı kullanacak kişinin de bulunması gerekir. 


Hyundai'nin yeni modeli, Hyundai Bayon Türkiye Fiyatı'nı merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page