BENZİNLOG
22
nisan
2019
Yakıt
Enerji Kazanımı Nedir?

Enerji Kazanımı Nedir?             

Türkiye olarak akaryakıt sektöründe petrol ithal eden ülke konumundayız. Kendi ülkemizde çıkardığımız petrolün tüketimimizi karşılama oranı %10’un altında. Yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikle, gerek dışa bağımlığı azaltmak gerek çevre bilincini oluşturmak adına “enerji kazanımı” kavramı her geçen gün daha da popülerleşiyor, enerji alanında yeni yatırım alanları ve iş pazarları oluşuyor.

Enerji kazanımı genel anlamıyla yakıt maliyetinin düşürme amacıyla var olan sistemden yeniden enerji oluşturmak ya da hayvansal ve tarımsal katı atıkların değerlendirilmek olarak tanımlanabilir.

Akaryakıt sektöründe enerji kazanımı ise devamlı atık yönetiminin benimsenmesi ve başarıyla uygulanması ile fosil bazlı yakıtları azalmak ve alternatif enerji kaynakları üretmektir. Bu konuda yapılan çalışmalardan biri arıtma tesisi çamurları, hayvan gübresi, organik çöpler, tarımsal atıklar, mısır veya şeker pancarı gibi organik atıklar kullanılarak üretilen biyogazdır. 


Enerji Kazanımı Sağlayan Biyoyakıt Akaryakıt Olarak Nasıl Kullanılıyor? 

Etanol, hiç yabancı gelmedi değil mi?
Etanol bir çeşit biyoyakıt. Mısır, şeker kamışı ve çeşitli bileşenlerden oluşuyor. Yakıt olarak kullanıldığında ise oktan sayısı oldukça fazla. 105. Hali hazırda etanol kullanan ülkeler mevcut. Almanya ve Brezilya E5 ve E10 etanol yakıtlarını kullanan ülkeler arasında. E harfi etanolü 5 ve 10 sayıları ise yakıtın içinde etanolün yüzdesini sembolize eder. Yenilenebilir ve çevreci bir yakıt olan etanolün kullanım amacı fosil yakıt ihtiyacını düşürmek ve çevreye verilen zararı minimuma indirmektir. Yani enerji kazanımı sağlamaktadır.

Etanolün dışında da akaryakıt sektöründe enerji kazanımına dair farklı çalışmalarda mevcut. Elektrikli arabalar ya da kauçuk bazlı malzemelerden yakıt üretilmesi yine enerji kazanımı kategorisinde yerini alıyor. 

Tüm bunlar enerji kazanımının makro örnekleri. Akaryakıta etki eden ufak detaylarda var: Audi araçlarında bulunan kinetik enerjiye bağlı enerji kazanımı sistemi sizi oldukça şaşırtacak. 

Kinetik Enerjiye Bağlı Enerji Kazanımı

Frene bastığınızda araç oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirip aküsünde depolayabiliyor. Daha sonra araç bu enerjiyi hızlandığında veya sabit hızlarda sürüldüğünde alternatör üzerindeki yükü azaltmak için kullanıyor. Çok ufakmış gibi gözükebilir fakat altenatörün rahatlaması size %3’e varan yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

Enerji kazanımı hem bireysel hem de toplum ekonomisi açısından oldukça faydalı, dikkat etmeniz dileğiyle.

Tüm içerikler okundu!

Next page