BENZİNLOG
31
mart
2019
Araç Bakım
En İyi Antifriz Nasıl Seçilir?

En İyi Antifriz Nasıl Seçilir?

Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal bir maddedir. Radyatör suyu, 0 derecede donacağı için, sıcaklıkların eksinin altında seyrettiği zamanlarda antifriz kendini gösterir. Antifriz, suyun donma sıcaklığını düşürür, kaynama noktasını da yükseltir. Peki en iyi anfriz nasıl seçilir?

En iyi antfrizi seçmek için renge değil, türüne bakın!!

 Piyasada satın alabileceğiniz 4 çeşit antifriz mevcut. Bunlar;

  • Organik Antifriz
  • Inorganik Antifriz
  • Hibrit Organik Antifriz
  • Nitritli Organik Antifriz

Hangi tür antifriz kullanılmalı?

Yukarıdaki yazıdan da anlaşılacağı üzere antifrizde renk değil, içeriği önemlidir. Belirli bir içeriği olan antifrizin belirli bir rengi olmadığı için, bileşenlerine bakarak karar vermek gerekli.

Antifrizin rengi veya içeriği ne olursa olsun, esas amacı motoru korozyona karşı korumaya yardım etmektir. Geç donma ve daha yüksek ısıda kaynama gibi özellikler ise soğutma sistemine eklenen su/antifriz oranıyla doğrudan orantılıdır.

Antifriz seçerken dikkat edilmesi gerekenler


Otomobil üreticinizin tavsiye ettiği markayı ve modeli de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Organik ve inorganik antifrizlerin karıştırılması ile yapılan bir test sonucunda incelen antifrizin hem daha korozif özelliklere sahip olduğu hem de soğutma görevini istenildiği gibi yapmadığı sonucu elde edilmiştir. Bu nedenle de ya daha önce kullanılan antifrizin aynısı kullanılmalı ya da eskisi tamamen boşaltılarak yenisi kullanılmalıdır.

Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Bu yüzden sadece kışın değil, yılın her mevsiminde antifriz kullanılmalıdır.

Tüm içerikler okundu!

Next page